Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzieci chcą mieć zdrowe mamy

26 maja obchodzimy Dzień Matki

Najmłodsi z Warmii i Mazur zachęcają swoje mamy do bezpłatnych badań profilaktycznych.

Z okazji przypadającego dziś Dnia Matki około 7 tysięcy dzieci wręczyło specjalne laurki. Cytologię i mammografię będą mogły wykonać mieszkanki tych powiatów Warmii i Mazur, w których na badania zgłasza się najmniej kobiet. Są to okolice Olecka, Giżycka, Działdowa i Ostródy.

Akcję zorganizował Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. W Polsce na raka szyjki macicy zapada co roku około 4 tysięcy kobiet, co oznacza, że codziennie o chorobie dowiaduje się 10 pań. Natomiast rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku na tę chorobę zapada 12 tysięcy Polek. Połowa z nich umiera dlatego, że za późno zgłosiły się do lekarza.

Ze statystyk NFZ wynika, że na Warmii i Mazurach, w tym roku, badanie cytologiczne powinno zrobić około 90 tysięcy kobiet, a badanie mammograficzne około 50 tysięcy kobiet.

 

(kpias/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mama
Nastoletnie mamy

Według danych GUS na 1000 dziewczyn w przedziale wiekowym 15-18 lat, 16 z nich rodzi dzieci. Inne dane wskazują, że ponad 10 procent ogólnej liczby porodów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV