Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziedzictwo w cenie

wiceminister kultury Piotr Żuchowski

W Olsztynie zainaugurowano funkcjonowanie krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W uroczystości uczestniczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski, który był gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn.

Zdaniem wiceministra Piotra Żuchowskiego, lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego będzie świadczyła nie tylko o potencjale regionu, ale i dużo mówiła o społeczności. Lista koncentruje się na ochronie żywych działań kulturowych, poprzez podtrzymywanie ich ciągłego trwania i przekazywania z pokolenia na pokolenie.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym. Każdy, kto kultywuje tradycje może wnioskować o umieszczenie na liście, która umożliwia nie tylko promocję, ale i wpis na listę międzynarodową prowadzoną przez UNESCO.

Z ministrem Piotrem Żuchowskim rozmawia Robert Lesiński

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szukamy sobowtóra Mikołaja Kopernika! Zdecyduj kto jest najbardziej podobny do sławnego astronoma.

Z okazji 540 rocznicy urodzin astronoma szukamy jego sobowtóra. Który ze znanych mieszkańców Olsztyna przypomina wyglądem Mikołaja Kopernika? Jest przynajmniej kilku kandydatów. Naszym zdaniem do miana...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV