Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzięki kwestom ratowane są zabytkowe cmentarze

cmentarz św. Józefa w Olsztynie

170 tysięcy złotych i 170 uratowanych od zniszczenia zabytkowych grobów – to efekt kwest dobroczynnych, organizowanych w Olsztynie od 2003 roku, zawsze w Dniu Wszystkich Świętych.

Na konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu mówiono o przygotowaniach do tegorocznej kwesty organizowanej na olsztyńskich nekropoliach. Zdaniem doktora Jana Chłosty – przewodniczącego Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, hojność darczyńców jest bardzo duża, jednak potrzeby są ogromne.

Jest jeszcze bardzo dużo pracy, zwłaszcza na cmentarzu św. Jozefa. To jest cmentarz mocno zaniedbany. Ciągle mamy tam kłopoty z ogrodzeniem, również należałoby zadbać o tamtejszy drzewostan(…)

Obecny na konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz uważa, że wspólne kwestowanie i dbałość o stan olsztyńskich cmentarzy jest rodzajem społecznej powinności.

Jestem przekonany, że kolejny raz zebrane pieniądze pozwolą nam przywrócić pamięć o tych, którzy odeszli i o tych, którzy byli znakomitymi mieszkańcami naszego grodu(…)

W corocznych kwestach dobroczynnych udział biorą artyści, naukowcy, dziennikarze i politycy. Każdego roku udaje się uzbierać około 20 tysięcy złotych. (paw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwesta, cmentarz, renowacja
Groby Lehndorffów w rękach polsko-niemieckiej fundacji

Cmentarz i kaplicę grobową pruskiego rodu Lehndorffów nad Jeziorem Sztynorckim przejmie Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury w Warszawie. Wojewoda warmińsko-mazurski wyraził zgodę na przekazanie przez starostę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV