Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzięki programowi Maluch+ w regionie powstanie 419 nowych miejsc w żłobkach

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska wręczyła promesy 22 gminom z Warmii i Mazur, fot. K.Olszewski

Żłobek na Warmii i Mazurach to wciąż luksus. Większość, bo 80 gmin ze 116 w regionie nie ma takiej placówki. Sytuację ma poprawić program Maluch+.

W tym roku na Warmii i Mazurach powstanie 419 nowych miejsc opieki dla dzieci do 3. roku życia. Na tworzenie i działanie takich miejsc samorządy z regionu dostały 7,4 mln zł wsparcia w ramach programu „Maluch Plus”. Na 116 gmin warmińsko-mazurskich, w 80 nie ma ani jednej takiej placówki.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska wręczyła  w Olsztynie promesy w ramach Programu „Maluch Plus” przedstawicielom 22 gmin województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki rządowemu wsparciu żłobki w tym roku powstaną w takich gminach na Warmii i Mazurach, w których do tej pory nie było ani jednej takiej placówki. Chodzi o Dobre Miasto, Lubomino, Bartoszyce, Nowe Miasto Lubawskie. Placówki opieki nad najmłodszymi powstaną także w Morągu, Kurzętniku czy Kętrzynie. Będą to dodatkowe żłobki lub klubiki dziecięce, ponieważ w tych gminach istnieją już takie miejsca.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przypomniał, że w 2016 roku, gdy zaczął funkcjonować program „500 plus”, na Warmii i Mazurach urodziło się 13 tys. 639 dzieci, a w 2017 roku nastąpił wzrost urodzeń, bo urodziło się 14 tys. 530 dzieci.

Patrząc na liczby, można mówić o poprawie i pierwszych efektach programu +500 Plus+. Dlatego za tym powinny iść kolejne działania. Jednym z nich jest danie szansy mieszkańcom, młodym rodzinom, na wybór, czy opiekę nad dziećmi będą sprawowali w domu, czy będę korzystali z instytucjonalnej pomocy w postaci żłobków czy klubików, które powstają dzięki programowi +Maluch plus+

– podkreślił wojewoda warmińsko-mazurski.

Wiceminister Bojanowska przypomniała, że rozwój systemu opieki nad najmłodszymi jest wspierany ze środków budżetu państwa w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi „Maluch plus”. W 2016 roku w Polsce utworzono 5,6 tys. miejsc w placówkach opieki, a w 2017 r. przybyło około 10 tys. miejsc w żłobkach czy klubikach dziecięcych.

Podkreśliła, że potrzeby są ogromne, bo w 63 proc. gmin w Polsce brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech.

Dostrzegając te potrzeby rząd w ramach programu +Maluch plus+ przeznaczył 450 mln zł rocznie na miejsca opieki dla najmłodszych. To trzy razy więcej niż w poprzednich latach. Dzięki tym środkom ma powstać blisko 25 tys. miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, a blisko 56 tys. już istniejących miejsc zostanie dofinansowanych

– powiedziała Bojanowska.

Mimo możliwości dofinansowania tworzenia miejsc opieki dla najmłodszych, województwo warmińsko-mazurskie, obok świętokrzyskiego, jest regionem, gdzie nowo utworzonych miejsc w placówkach jest najmniej w Polsce. Na Warmii i Mazurach w żłobkach i klubikach powstanie 419 miejsc, w świętokrzyskim 370 miejsc, a np. na Śląsku – 1987, a na Mazowszu – 5436.

Wiceminister Bojanowska podkreśliła, że „to nie rząd z góry przekazuje dofinansowanie, tylko to samorządy muszą wnioskować o dofinansowanie”.

Stąd moja obecność dziś na Warmii i Mazurach, by z samorządami się spotykać i zachęcać do korzystania z programów, które już istnieją. My tylko wspomagamy samorządy w realizacji ich zadań

– wyjaśniła wiceszefowa resortu.

Autorka: A.Skrago/A.Libudzka/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żłobek, Elżbieta Bojanowska, Maluch Plus
Wiceminister rodziny spotka się w Olsztynie z przedstawicielami gmin realizujących Program Maluch Plus

Programowi Maluch Plus poświęcona jest wizyta w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej. W urzędzie wojewódzkim minister wręczy promesy 22 warmińsko-mazurskim gminom, z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV