Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień otwarty NBP w Olsztynie i wystawa Narodowego Banku Polskiego „Dzieje złotego”

Fot. NBP

Olsztyński oddział Narodowego Banku Polskiego zaprasza w sobotę na dzień otwarty i wystawę „Dzieje złotego”. Będzie to okazja do upamiętnienia 100-lecia naszej waluty.

Dzień otwarty w siedzibie NBP przy Al. Piłsudskiego rozpocznie się o 10 i potrwa do 15. Będą zabawy i konkursy dla dzieci oraz quizy dla młodzieży i dorosłych. Dla każdego uczestnika przewidziane są nagrody. Dodatkową atrakcją będzie wystawa: „Dzieje Złotego”. Do 30 lipca będzie można ją zobaczyć na placu im. Xawerego Dunikowskiego. Wystawa ma kształt monety, jej średnica to 10 metrów – na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych można będzie zobaczyć historię złotego. Przy tworzeniu wystawy zastosowano oś czasu, podzieloną kamieniami milowymi. Zaprezentowano na niej najważniejsze wydarzenia polityczne i gospodarcze, które wpływały bezpośrednio lub pośrednio na kondycję pieniądza w danym okresie.

Rok 2019 to rok wyjątkowy – nasza waluta obchodzi bowiem setne urodziny. Z chwilą odzyskania niepodległości terenie Polski funkcjonowały cztery obce waluty oraz pieniądze regionalne. Jeszcze w grudniu 1918 r. ogłoszono, że w niedługiej przyszłości zostanie utworzony Bank Polski, a 28 lutego 1919 r. zapowiedziano wprowadzenie złotego jako oficjalnego środka płatniczego. Ostatecznie nowa waluta pojawiła się w 1924 r., ale to rok 1919 uznaje się za wyjątkowy i związany z nadaniem polskiej walucie oficjalnej nazwy.

Wystawa prezentowana jest od marca do października w ośmiu miastach w Polsce – Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. Prezentuje historię polskiej waluty od XVI do XX wieku, jednocześnie ukazując zawiłe losy pieniądza na ziemiach polskich.

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NBP, waluta, pieniądz
Powiat kętrzyński z rządową promesą na budowę i naprawy dróg. Starostwo złożyło aż siedem wniosków

1 milion 425 tysięcy złotych - tyle wynosi promesa udzielona powiatowi kętrzyńskiemu na przebudowę drogi powiatowej Mołtajny - Barciany. Chodzi o ponad 2-kilometrowy odcinek z Barcian...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV