Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach

W Muzeum Warmii i Mazur można było zobaczyć portret bankowca Violanda autorstwa Karola Schweikarta z 1814 roku

18 kwietnia ustanowiono Dzień Wolnej Sztuki, czyli projekt społeczny odbywający się w 64 polskich muzeach i galeriach.

Każda z tych placówek wystawiła pięć obiektów, które można było oglądać przez godzinę, tyle ile trwała akcja. Przy każdym z nich na zwiedzających czekał przewodnik, który moderował dyskusję.

Jak tłumaczyła organizatorka akcji Zuzanna Stańska, chodziło o pokazanie, że w muzeach nie można się nudzić. Do 5. edycji Dnia Wolnej Sztuki przystąpiły trzy placówki z Warmii i Mazur: olsztyńskie Muzeum Warmii i Mazur, Biuro Wystaw Artystycznych i Park Etnograficzny w Olsztynku.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

00:00 / 00:00

Z badań wynika, że w galeriach i muzeach, podczas zwiedzania, jednemu eksponatowi poświęcamy 8 sekund. Oglądając w godzinę tylko 5 obiektów będzie można je poznać dokładnie i powoli. W Muzeum Warmii i Mazur w olsztyńskim zamku można było zobaczyć w ten sposób: drewnianą figurę Św. Floriana z XIX wieku, topór kamienny sprzed 5 tysięcy lat wykopany przy ul. Dworcowej, portret bankowca Violanda, starodruki z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika i chorągiew nagrobną Johanna von Kreytzen.

(kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum
Ślady Gotów w elbląskim muzeum

W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym można zobaczyć zachowane ślady obecności Gotów na ziemiach polskich. Lud, o którym wciąż niewiele wiadomo, znacząco wpłynął na obecny kształt Europy. Goci...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV