Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziennikarz z Lidzbarka Warmińskiego oskarżony o zniesławienie. Chodzi m.in. o określenie „gadzinówka niemieckiej propagandy”

Fot. fotolia

Wyrok w sprawie karnej redaktora naczelnego portalu naszlidzbark.pl Andrzeja Pieślaka poznamy 16 kwietnia z uwagi na złożoność sprawy – powiedziała sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Joanna Sienicka.

Oskarżenie o zniesławienie wniósł prezes Grupy WM Jarosław Tokarczyk, wydawca m.in. „Gazety Olsztyńskiej” i „Gazety Lidzbarskiej”. Poszło o użycie przez Andrzeja Pieślaka pod jednym z jego artykułów na wydawanym przez niego portalu określenia pod adresem „Gazety Olsztyńskiej” – „gadzinówka niemieckiej propagandy”, a pod adresem Gazety Lidzbarskiej” – „szmata lidzbarska”. Zdaniem prezesa Tokarczyka, dziennikarz nadużył wolności słowa i przekroczył granicę dopuszczalnej krytyki, użył słów powszechnie uważanych za obelżywe, naruszające wizerunek marki w celu zaszkodzenia konkurentowi na rynku medialnym.

Oskarżyciel wniósł o usuniecie z portalu tych słów, przeproszenie na portalu oraz w tytułach, do których się one odnosiły, a także wpłatę 2,5 tysiąca złotych na cel społeczny. Dziennikarz wyjaśnił, że słów tych nie kierował do osób, a jedynie chciał nimi wyrazić swoją opinię na temat poziomu tych gazet. Twierdził, że powtórzył opinię, która jest powszechna wśród mieszkańców Lidzbarka. Sąd zaproponował zawarcie ugody. W jej ramach Pieślak wyraził zgodę na usunięcie użytych słów, przeproszenie na sali rozpraw, natomiast odrzucił wpłatę 600 złotych – bo do takiej wysokości obniżył żądanie oskarżyciel. Oskarżony odebrał żądanie wpłaty jako karę za wyrażoną w ramach wolności słowa opinię.

W tej sytuacji sąd 16 kwietnia wyda wyrok. Sąd wyraził zgodę na jawność rozprawy.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyrok, oskarżenie, Andrzej Pieślak, Sąd Rejonowy w Olsztynie, zniesławnienie
10 lat więzienia za śmiertelnie potrącenie dwóch nastolatek. Kierowca był wpływem środków odurzających i jechał zbyt szybko

Dziś zapadł wyrok w sprawie przeciwko Radosławowi G., który przed rokiem śmiertelnie potrącił dwie dziewczyny w Łąkorzu koło Nowego Miasta Lubawskiego.  Prokuratura postawiła 28-latkowi dwa zarzuty....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV