Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziennikarze

Kadr z filmu Wszyscy ludzie prezydenta

Dziennikarze jako bohaterowie filmów. Zawsze pociągał mnie ten temat. Uważam dziennikarstwo za wspaniały zawód, niezwykle interesujący i rozwijający intelektualnie.

Powstało wiele dobrych, nawet znakomitych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych o pracy dziennikarzy: prasowych, radiowych, telewizyjnych, pracujących dla małych redakcji czy wielkich, globalnych sieci informacyjnych. Najczęściej są to filmy amerykańskie, zrealizowane przez najlepszych reżyserów filmowych z aktorskimi gwiazdami, fascynującymi historiami, zazwyczaj kapitalnie opowiedzianymi.

Bo proszę Państwa, to nie jest tak, że reporter zawsze znajduje się gdzieś w ostrzeliwanym przez Serbów Sarajewie lub na linii ognia w Iraku. Był dobry amerykański serial o reporterze Rolling Stone’a w Iraku. Najczęściej jest to żmudna praca, polegająca na czytaniu, przeglądaniu stosów dokumentów, zazwyczaj wyjątkowo nudnych i zawiłych. To cała wieczność, która czasem pozawala na dojście do jakiejś tam prawdy. Może to być rewelacja na pierwszą stronę, czyli zawsze chodzi o jedynkę, o newsa, o to by przyciągnąć: czytelników, słuchaczy, widzów i mam na myśli wyłącznie rzetelne informacje. Nie piszę o prasie kolorowej o bulwarówkach, czy o stacjach telewizyjnych żyjących wyłącznie  z sensacji i niesprawdzonych wieści o byle czym i nikim.

Czyli proponuję Państwu filmowe tytuły o prawdziwym dziennikarstwie: „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Good night and good luck”, „Rok niebezpiecznego życia”, „Good morning Vietnam”, „Newsroom” czy „Czwarta władza”. To są świetne filmy, które ogląda się z wypiekami na twarzy, moim ulubionym jest oczywiście „Good morning Vietnam” z fenomenalnym Robinem Williamsem, oczywiście. To jest film o Radiu, które zawsze stawiam na pierwszym miejscu – Radio jest zawsze obok, zawsze blisko słuchacza, może być z Państwem w prawie każdej chwili. Ostatnio obejrzałem sobie „Czwartą władzę” Stevena Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem. W filmie niby tylko rozmawiają przez dwie godziny a jeśli chodzi o akcję to głównie zmieniają miejsca rozmowy. Prawdopodobnie może być nudno a nie jest, faktycznie tylko rozmawiają, ale jak i o czym. O wszystkim co należy i jeszcze trzeba umieć to sprzedać i to się udaje, ale nie wszystkim, Spielberg potrafi pogodzić piekło z niebem.

Jeszcze zdanie o literaturze, dotarła do mnie powieść Stuarta Turtona „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”. Jest to powieść kryminalna, tak fajnie skonstruowana, że absolutnie nie można się od niej oderwać a rozgryźć zagadkę to dopiero sztuka, powieść niezwykle inteligentna.

 

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziennikarze, Wszyscy ludzie prezydenta, Good night and good luck
Ruszyli szlakiem Pieniężnego. W Olsztynie trwają uroczystości związane z obchodami Dni Seweryna Pieniężnego

Dziennikarz i wydawca „Gazety Olsztyńskiej”, podobnie jak cała jego rodzina, szczególnie zasłużyli się regionowi. Kulminacyjnym punktem obchodów jest przejście szlakiem pamięci, który rozpoczyna się przy pomniku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV