Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzikie wysypisko zamiast biopaliw

Dzikie wysypisko w Prostkach. Fot. M.Zbrożek

300 m od Osiedla Leśnego w Prostkach warszawska spółka zgromadziła ponad 1000 ton śmieci. Spółka miała tu stworzyć magazyn, w którym odpady byłyby selekcjonowane, a następnie sprzedawane specjalistycznym firmom zajmującym się produkcją biopaliw.

Miejsce bardziej jednak przypomina dzikie wysypisko niż magazyn. Zgodę na działalność wydało w październiku ub. r. starostwo powiatowe w Ełku. Jak się okazało, pełnomocnik firmy jest równocześnie pełnomocnikiem starosty ds. budowy kanału łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Pojezierzem Augustowskim.

 

Kontrole przeprowadzone na wniosek mieszkańców wykazały, że firma nie spełniła wymogów zawartych w decyzji wydanej przez starostwo powiatowe w Ełku – mówi starosta Krzysztof Piłat. Firma jedynie gromadziła odpady, a nie przetwarza ich. O swoje zdrowie obawiają się mieszkańcy położonego 300 metrów od wysypiska osiedla leśnego. Mieszkańcy boją się insektów szczurów i bakterii. Jak mówią dzikie wysypisko jest bombą ekologiczną.

Pełnomocnik warszawskiej firmy Andrzej Pułecki zapowiedział wycofanie się z działalności. W rozmowie z Radiem Olsztyn przyznał, że śmieci nie mogą być dłużej magazynowane w Prostkach.

Sprawą zajęła się Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, a starostwo nakazało firmie zaprzestanie dalszego gromadzenia odpadów.

Relacja Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, śmieci, Prostki
Dwie firmy do budowy ZUOK

Dwie zagraniczne firmy chcą zaprojektować i zbudować Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie wraz z drogą dojazdową. Oferty można było zgłaszać do dzisiaj. Hiszpańsko-brytyjsko-polskie konsorcjum w...

Zamknij