Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś 546. urodziny Mikołaja Kopernika. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano w regionie

Posąg Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Fot. S. Ostrowski

Dokładnie 546 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik. Na świętujących w regionie czeka wiele atrakcji.

Od 10:00 pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oprowadzają po wystawach związanych z życiem i dziełem jubilata. Bilety wstępu do wszystkich obiektów i na wystawy są dziś w cenach ulgowych. O 16 w katedrze we Fromborku rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. Po mszy wykład poprzedzający film“Tajemnica grobu Kopernika” wygłosi dr Jerzy Sikorski.

W olsztyńskim planetarium można skorzystać z wagi planetarnej. Stając na niej i wybierając konkretną planetę, pokaże się nam na ekranie m.in. informacja o naszym ciężarze na Ziemi i na wybranej planecie, a także podstawowe informacje o niej. Wagę wykonali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprezentuje pierwsze wydanie w języku polskim najważniejszego dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Również w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie pamiętali o urodzinach patrona. Wspólnie z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dyskutują o jego wkładzie do nauk o pieniądzu.

To tylko wybrane punkty obchodów urodzin genialnego astronoma związanego z Olsztynem i Fromborkiem.

 

Autor: A. Socha/J. Golon
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, Mikołaj Kopernik
W ubiegłym roku w Olsztynie więcej było urodzin niż zgonów. Najpopularniejsze dziecięce imiona to Julia i Aleksander

W 2018 roku w Olsztynie urodziło się 4914 dzieci i był to spadek w porównaniu z rokiem poprzednim o 350 dzieci. Wśród chłopców najpopularniejsze były imiona:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV