Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś mija 51. rocznica śmierci warmińskiego poety i działacza ludowego Michała Lengowskiego

Grób Michała Lengowskiego. Fot. A. Skrago

Michał Lengowski to jedna z najważniejszych postaci kultury Warmii. Przy grobie działacza społecznego i poety ludowego spotkali się między innymi jego prawnuk Robert Boehm oraz członkowie stowarzyszenia Civitas Christiana.

– Pamiętam pradziadka. Kiedy umierał miałem 7 lat, ale mam dobre wspomnienia z dzieciństwa – mówi Robert Boehm i dodaje:

Razem mieszkaliśmy w tym samym domu. Wspominam na przykład jego tabakierkę. Kiedy umierał, było to dla mnie bardzo pamiętna chwila.

O rocznicy pamiętali nie tylko bliscy, ale też członkowie stowarzyszenia Civitas Christiana,   Mateusz Rutynowski,  tak wspomina poetę:

Był czołową postacią 20-lecia międzywojennego na Warmii. Michał Lengowski wpisał się w historię naszego miasta i regionu. Był przez wielu uważany za nestora polskich poetów. Takie określenie zobowiązuje.

Civitas Christiana od 1967 roku, czyli daty śmierci poety, jest fundatorem nagrody imienia Michała Lengowskiego. Przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny kultywują tradycję Warmii.  W tym roku – 27 września – przypada też 145. rocznica urodzin poety.

Wiązanki kwiatów i znicze zostały złożone także przed pomnikiem  na pl. Jedności Słowiańskiej.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Michał Lengowski, rocznica śmierci, robert boehm
Stowarzyszenie Civitas Christiana przyznało nagrody za działalność społeczną

 Katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana przyznaje  nagrodę im. Michała Lengowskiego zasłużonym dla kultury, nauki, ale także społecznikom działającym na Warmii, Mazurach i Powiślu. W tym roku kapituła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV