Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś Niedziela Palmowa. W Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

W Niedzielę Palmową wspominamy dwa wydarzenia: uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy i Jego Mękę.

Tradycyjnie tego dnia święcone są palmy symbolizujące zwycięstwo i odradzające się życie. Gałęzie palmowe witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do Jerozolimy. Ewangeliści zapisali, że ludzie rzucali na ziemię płaszcze i gałązki oliwne. Wołali przy tym: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Kościół wspomina także Mękę Pańską. Duchowni podkreślają, że ci sami ludzie, którzy najpierw krzyczeli Jezusowi „Hosanna”, później wołali: „Na krzyż z Nim”.

W olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński. Podczas liturgii słowa wierni wysłuchali Męki Jezusa Chrystusa według Świętego Mateusza. Jak wyjaśnił wikariusz parafii św. Jakuba ksiądz Paweł Grzesiak, Niedziela Palmowa pokazuje nam w jaki sposób Jezus był witany przez lud.

Rozpoczynamy wielki tydzień, który jak sama nazwa wskazuje, to naprawdę najważniejszy tydzień, bo do niego będą się odnosiły się wszystkie wydarzenia w całym roku liturgicznym w kościele. Każda eucharystia odnosi nas do Wielkiego Piątku, Niedzieli Zmartwychwstania. Każdy chrzest, każdy sakrament, przy którym odpalamy paschał – przypomina nam Wielką Sobotę. Tym samym Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa wprowadza nas w ten okres.

00:00 / 00:00

W swojej homilii metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński nawoływał do refleksji nad męką pańską.

Przez odsłuchanie ewangelii nieustannie towarzyszymy Jezusowi w Jego męce krzyżowej. Kościół poddaje nam pod refleksję tę prawdę o nas samych, która jeśli nie będzie odczytana w tajemnicy krzyża Chrystusowego, to nie będzie poznana.

00:00 / 00:00

Podczas mszy święci się palmy. Przed kościołami można znaleźć dzieci, które wykonały je własnoręcznie. Pieniądze ze sprzedaży palm wspomogą działalność duszpasterską młodzieży.

00:00 / 00:00

Niedziela Palmowa to święto ruchome. Wypada zawsze na tydzień przez Wielkanocą. Niedziela Palmowa to jedno z najstarszych świat Kościoła katolickiego. Jego początki sięgają IV wieku.

 

(APodbielska/KPiasecka/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w katedra, Niedziela Palmowa, bazylika
Niedziela Palmowa

Dzisiaj w Dziecinadzie Magdalena Wałkuska z działu edukacji Muzeum Warmii i Mazur opowiadała o dawnych zwyczajach związanych z Niedzielą Palmową i Wielkim Tygodniem. Okazuje się, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV