Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w Zielonce Pasłęckiej

Fot. fotolia.pl

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców uczczono pamięć Wołyniaków, którzy po 1945 roku trafili do Zielonki Pasłęckiej. Tak wyglądały wojewódzkie uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – nowego święta państwowego. Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom.

Dokładnie 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. W październiku minionego roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W Zielonce Pasłęckiej uroczystości odbyły się pod pomnikiem „Pamięci poległym na frontach Drugiej Wojny Światowej oraz w partyzantce i placówkach samoobrony na Wołyniu”. Wcześniej biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski przewodniczył mszy świętej.

– Po II Wojnie Światowej do naszej miejscowości przybyli mieszkańcy Wołynia – powiedział Radiu Olsztyn ksiądz Karol Dąbrowski, kustosz sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej. – Najstarsza osoba, która stamtąd przybyła ma 101 lat i czuje się świetnie – dodał ksiądz Dąbrowski.

Tą osobą jest pani Regina Bracka. W rozmowie z reporterem Radia Olsztyn wspominała, jak w 1943 roku Ukraińcy spalili jej rodzinną wieś. – Uciekliśmy i siedzieliśmy całą noc w rowie. Pamiętam też jak trafiliśmy do takiej murowanki, tam zbieraliśmy się wszyscy. Natomiast w Łucku stwierdzono, że możemy wyjechać z Wołynia. Tak trafiłam tutaj, na ziemie odzyskane – opowiadała pani Regina.

– Zwykła ludzka uczciwość nakazuje nam oddać hołd Polakom zamordowanym na Wołyniu. W niczym nie przeszkadza to w stosunkach polsko-ukraińskich. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą w stanie stawiać wyżej to, co jednoczy niż to, co dzieli – mówił w Zielonce Pasłęckiej dyrektor generalny Urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Paweł Żukowski.

Głos zabrał również marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Dzisiejsza uroczystość to akt zadośćuczynienia wobec mieszkańców polskiej wsi, którzy przypominają nam o pojemnościach wobec naszej Ojczyzny. To polski chłop szedł zawsze z wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił. – Dziś od chłopskich bohaterów uczymy się czym jest duma i patriotyzm” – podkreślał Brzezin.

Uroczystości w Zielonce Pasłęckiej zakończyły się odczytaniem apelu pamięci. Wspominano w nim m.in. bohaterow walk o niepodległość Polski, partyzantów batalionów chłopskich oraz żołnierzy powojennego podziemia. Specjalne wezwanie dotyczyło również mieszkańców powiatu nowomiejskiego, zamordowanych na początku II Wojny Światowej.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Kamil Olszewski

Fot. Kamil Olszewski

Fot. Kamil Olszewski

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, mord, uroczystości, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
75. rocznica „krwawej niedzieli”. Wydarzenie to było początkiem rzezi wołyńskiej

11 lipca 1943 roku o świcie UPA, często przy aktywnym współudziale miejscowej ludności ukraińskiej zaatakowała 99 miejscowości, w których żyli Polacy, a dzień później, 12 lipca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV