Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś Śmigus-dyngus, czyli jeden z najbardziej mokrych dni w roku

Za oblewanie przechodniów można zapłacić wysoki mandat. Fot. pixabay

W Lany Poniedziałek, inaczej śmigus-dyngus, w ruch idą jajka i pistolety na wodę.

Najważniejsze jednak, aby wszyscy jednakowo dobrze się przy tym bawili. Za polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań lub klatek schodowych może grozić mandat do 500 złotych lub kara roku więzienia.

Wielu mieszkańców Olsztyna wspomina, jak to święto wyglądało 20-30 lat temu, gdy można było zostać oblanym w dowolnym punkcie miasta. Teraz tego zwyczaju oblewania przypadkowych przechodniów już nie ma, a i w domach oblewamy się niezbyt często.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

Zwyczaj oblewania się wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich. Związany jest między innymi z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia. Niektórzy gospodarze kropią dziś ziemię wodą święconą

„Chodzenie po smaganiu” zamiast tradycyjnego polewania się wodą. Tak na Warmii i Mazurach dawniej obchodzono Lany Poniedziałek. Warmińscy chłopcy smagali dziewczęta po nogach jałowcowymi gałązkami. Aby się wykupić od smagania należało podarować kolorowe pisanki, świąteczne ciasto lub pieniądze. Zbieranie datków nazywano dyngowaniem – opowiada Magdalena Wałkuska z Muzeum Warmii i Mazur.

Wszystkie dary zbierano, a później wyprawiano z nich ucztę. Drugi dzień świąt Wielkiej Nocy był na Warmii dniem odwiedzin krewnych i znajomych. Gości przyjmowano zawsze przy suto zastawionym stole.

Lany Poniedziałek, fot. archiwum RO

Autor: I.Malewska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Wielkanoc, Lany Poniedziałek
Zimna kąpiel o świcie i bieganie po wsi z kogutem. Tak kiedyś świętowano Niedzielę Wielkanocną

Wielkanocne postne śniadanie, zajączek przynoszący dzieciom słodycze i smaganie panien jałowcową palmą - to tylko niektóre zwyczaje tradycyjnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego na Warmii. Dawniej Niedzielę Wielkanocną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV