Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś w 17 miastach w Polsce otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. W południe także w Olsztynie

W południe w Olsztynie otwarta zostanie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim.

Zamysł tej wystawy jest taki, aby przechodniom, olsztynianom, turystom, przybliżyć ten moment, kiedy rodziła się Solidarność. Przypomnę, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania Solidarności.

– tłumaczył naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN dr Paweł Warot.

Wystawa jest częścią ogólnopolskiego cyklu, który ma utworzyć w całym kraju „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Na tym polega jej wyjątkowość – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn gość Krzysztofa Kaszubskiego.

Oprócz elementów ogólnopolskich wystawa zawiera też elementy regionalne i lokalne. Chcemy przypomnieć, że 40 lat temu Solidarność rodziła się również w Olsztynie i ówczesnym województwie olsztyńskim.

Renata Gieszczyńska przypomina, że protesty w dawnym województwie olsztyńskim były latem 1980 roku dla władzy komunistycznej zaskoczeniem.

Zwracam na to uwagę i podkreślam z całą stanowczością – według ówczesnych władz w naszym województwie tego typu protesty w ogóle nie były przewidywane. Władza partyjna nie spodziewała się, że pracownicy różnego rodzaju zakładów pracy, robotnicy zbuntują się.

Wystawa zorganizowana w 40. rocznicę powstania „Solidarności” jest częścią ogólnopolskiego cyklu, który ma utworzyć w całym kraju „Biało-czerwony szlak: „Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw, które będą prezentowane w ponad 50 miastach całej Polski zbiegną się 28 sierpnia w Warszawie.  W naszym regionie wystawa oprócz Olsztyna będzie prezentowana w Mrągowie i Ostródzie.

Posłuchaj audycji Poranne Pytania

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, Renata Gieszczyńska, IPN wystawa
Niemiecki obóz Soldau w świetle badań poszukiwawczo-ekshumacyjnych. „Hitlerowcy masowo niszczyli dowody zbrodni”

W jaki sposób niemieccy naziści pozbywali się śladów ludobójstwa w obozie Soldau w Działowie? Podczas wojny zginęło tam od 12 do 15 tysięcy osób. Rok temu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV