Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Liturgia jest upamiętnieniem męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu

W Kościele katolickim dziś Wielki Piątek. To pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Nie odprawia się mszy św., choć liturgia jest bardzo bogata. Obok liturgii słowa, jest adoracja krzyża, Komunia Święta i procesja do Grobu Pańskiego.

W centrum jest jednak krzyż, całowany przez wiernych. Tym razem, ze względu na obostrzenia związane z epidemią nie będzie adoracji krzyża. Poza służbą liturgiczną w kościele może być maksymalnie pięć osób.

W związku z tym zachęca się, by uczestnicząc w nabożeństwie za pośrednictwem telewizji, radia lub internetu sięgnąć po swój krzyż z mieszkania. Również Radio Olsztyn będzie transmitowało Liturgię Męki Pańskiej z konkatedry św. Jakuba w Olsztynie o godz. 19. Link do transmisji znajduje się Tutaj.

W czasie liturgii w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa.Podczas wieczornej liturgii Kościół w uroczystej modlitwie poleca Bogu wszystkich ludzi, w tym wyznawców innych religii oraz niewierzących. W tym roku będzie dodatkowa, wyjątkowa modlitwa – podkreśla ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry.

Do 10 próśb zostanie dodana jeszcze jedna – modlitwa, w której będziemy błagać Pana Boga o zatrzymanie epidemii koronawirusa. Także o potrzebne siły dla opiekujących się chorymi, o powrót do zdrowia dla chorych i życie wieczne dla wszystkich, którzy zmarli.

00:00 / 00:00

Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi celebracji tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek biskupi powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Ci, mogą ją śledzić na żywo, w swoich domach za pośrednictwem mediów lub online.

Redakcja: A. Chmielewska za IAR

Więcej w Wielki Piątek, Triduum Paschalne, Liturgia Męki Pańskiej
Biskupi apelują, aby w święta zostać w domach. Zachęcają do zawiązania wspólnoty przez „wielki wirtualny stół wielkanocny”

Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – podkreślił ks....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV