Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś w Lubawie prapremiera filmu o ostatnich latach życia Kopernika

Zdjęcie z planu filmu „Tajemnice De Revolutionibus”, sceny kręcone na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, fot. A.Skrago

„Tajemnice De Revolutionibus” – fabularyzowany dokument filmowy wyprodukowany przez Fundację Nicolaus Copernicus z Truszczyn zostanie pokazany  o godz 18 w lubawskim kinie „Pokój”  Film opowiada historię ostatnich lat życia Mikołaja Kopernika.

W produkcji tej swoją wiedzą dzielą się prawdziwe autorytety, między innymi: Owen Gingerich – profesor astronomii i historii nauki z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie znawca historii druku i recepcji „De revolutionibus”, prof. André Goddu ze Stonehill College w Stanach Zjednoczonych, dr Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie, Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii PAN, czy olsztyński znawca Mikołaja Kopernika dr Jerzy Sikorski.

W obsadzie są nie tylko aktorzy zawodowi, ale też amatorzy, Mikołaja Kopernika zagrał Florian Staniewski z teatru Wybrzeże, lidzbarski astronom Jacek Drążkowski odegrał rolę sekretarza biskupa Jana Dantyszka  W samego Dantyszka wcielił się producent filmu Robert Szaj, twórca obserwatorium w Truszczynach koło Lubawy.

Sceny do filmu kręcone były w lidzbarskim zamku, a ponadto w okolicach Torunia, w Gdańsku oraz we Fromborku. Reżyserem obrazu jest Michał Juszczakiewicz.

Autor: Robert Lesiński
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kopernik, Truszczany
Fałszerstwo – gwóźdź do trumny Kopernika?

Mikołaj Kopernik w liście do papieża Pawła III: Zadałem sobie ten trud, żeby na nowo przeczytać wszystkie dostępne mi dzieła filozofów, celem zbadania, czy przypadkiem któryś...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV