Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Z nowych rozwiązań skorzysta ponad 2 miliony przedsiębiorców

Dzięki nowym regulacjom łatwiejsza będzie zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach, a firmy będą mogły dalej się rozwijać, nie znikną wraz z odejściem właściciela.

Utrzymane będą umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, koncesje, NIP firmowy i konto firmy w banku.

W myśl nowych rozwiązań, przedsiębiorca, który jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), może ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Będzie on mógł tymczasowo prowadzić firmę po śmierci właściciela – do czasu zakończenia formalności spadkowych i podjęcia przez spadkobierców decyzji w sprawie dalszych losów firmy. Oprócz tego, jeśli nie zrobił tego właściciel, zarządcę sukcesyjnego w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy mogą powołać jego spadkobiercy.

Ministerstwo zachęca przedsiębiorców, by ustanawiali zarządów sukcesyjnych swoich firm za życia. Można to zrobić online, wpisując go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zarządcą może zostać też na przykład prokurent, który zarządzał firmą jeszcze za życia właściciela.

Poza tym, ustawa o sukcesji ułatwia rozliczanie podatków i zwalnia z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. Adresatem nowych rozwiązań są ponad 2 miliony przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z czego 60 procent to firmy rodzinne, które zatrudniają blisko połowę pracowników w naszej gospodarce. Ponad 230 tysięcy przedsiębiorców z tej grupy ukończyło 65 lat.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, firma, działalność gospodarcza, przesiębiorstwo
Danuta Nalazek: Rok 2017 był dobrym rokiem dla deweloperów i dobrym rokiem dla pośredników zajmujących się nieruchomościami

Gościem Leszka Cimocha w rozmowie gospodarczej była Danuta Nalazek - prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Według danych GUS za rok 2017 w Olsztynie oddano...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV