Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wyrok apelacyjny ws. „polskich obozów zagłady”

Sądowy pozew złożyła mieszkanka Olsztyna Janina Luberda-Zapaśnik. Fot. Ł. Węglewski

Po południu przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku ma zapaść wyrok dotyczący użycia przez niemieckie wydawnictwo sformułowań „polskie obozy koncentracyjne” oraz „polskie obozy zagłady”.

Na początku roku Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie publikacji na niemieckiej stronie internetowej focus.de, która w 2013 roku dwukrotnie użyła takich określeń. Pozew złożyła mieszkanka Olsztyna Janina Luberda-Zapaśnik, jako dziecko więziona w niemieckich obozach. Żądała publikacji przeprosin oraz zakazu stosowania podobnych określeń w przyszłości, bo – jak twierdziła – zostały naruszone jej dobra osobiste.

Olsztyński sąd przychylił się do stwierdzenia, że godność i tożsamość narodowa są dobrami podlegającymi ochronie i takich określeń, jakich użył focus.de, stosować nie należy. Jednocześnie jednak stwierdził, że w tym przypadku dobro osobiste nie zostało naruszone, bo na gruncie polskiego kodeksu cywilnego do uznania pozwu należałoby udowodnić, że niewłaściwe określenia dotyczą konkretnej osoby.

Sąd w Olsztynie wskazał też, że zarówno portal focus.de, jak i niemiecka agencja prasowa DPA, z której pochodziły cytowane na portalu teksty, w 2014 roku opublikowały sprostowania i przeprosiny. W związku z tym Janina Luberda-Zapaśnik wniosła apelację do Białegostoku.

Stutthof – obóz koncentracyjny. Fot. Mirosław Sochacki

 

(karp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polskie obozy śmierci, obozy koncentracyjne
Rocznica wyzwolenia niemieckich obozów śmierci

Pod Pomnikiem Orła Białego w Olsztynie odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych. Wśród uczestników uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego byli między innymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV