Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzisiaj lany poniedziałek. Kiedyś zamiast lania wodą smagano gałązkami. Świadczyło to o wyjątkowej urodzie dziewczyny

Fot. Fotolia.com

Dziś lany poniedziałek. Na Warmii ten dzień dawniej rozpoczynał się smaganiem, bo zamiast oblewania wodą jak w innych regionach, warmińscy chłopcy smagali dziewczęta po nogach jałowcowymi gałązkami.

Takie smaganie świadczyło o wyjątkowej urodzie dziewczyny – wyjaśnia etnograf z Muzeum Warmii i Mazur Anna Czachorowska.

Chłopcy brali albo gałązki jałowca albo brzozy, które zdążyły się zazielenić, były przygotowane specjalnie kilka tygodni wcześniej. Trzeba było wysmagać dziewczynę i wcześniej złapać, bo one troszeczkę uciekały. Chociaż też warto podkreślić, że nie tak bardzo, bo jednak wysmaganie świadczyło o pewnym zainteresowaniu.

Aby się wykupić od smagania należało podarować kolorowe pisanki, świąteczne ciasto lub pieniądze. Takie zbieranie datków nazywano dyngowaniem.

Drugi dzień świąt Wielkiej Nocy był dawniej w naszym regionie dniem odwiedzin krewnych i znajomych – podkreśla etnograf.

To był dzień, gdzie spotykano się z sąsiadami i przyjmowano gości. Był też zwyczaj chodzenia po wykupku. W drugi dzień świąt grupy wykupników chodziły od domu do domu, próbowały namówić gospodynie do tego, żeby poczęstowały ich czymś bardzo smacznym z wielkanocnego stołu.

Gości przyjmowano zawsze przy suto zastawionym stole.

 

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, śmigus-dyngus, Lany Poniedziałek
Wielkanocne śniadanie dla samotnych w Olsztynie. „Chcemy, żeby każdy z gości czuł się wyjątkowo”

W święta nikt nie powinien być sam. Wolontariusze współpracujący z Fundacją Wolne Miejsce zorganizowali w Olsztynie wielkanocne śniadanie dla samotnych. Takie śniadania od 18 lat organizuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV