Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W nocy warto spojrzeć na niebo, bo będą spadały gwiazdy

 

Fot. Fotolia

 

Podobno spełniają życzenia, a dziś, przy dobrej pogodzie, tzw. „spadających gwiazd” będzie można zobaczyć nawet sto na godzinę.

Nadchodząca noc to kulminacja roju meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi.

Perseidy to drobne ziarenka materii międzyplanetarnej, które wpadają do atmosfery ziemskiej. Mówiąc najprościej przelatują i trą o cząstki atmosfery. W momencie kiedy takie ciało przelatuje z ogromną prędkością – kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – pojawia się taki błysk w atmosferze. My go nazywamy zjawiskiem meteoru

– wyjaśnia Robert Szaj z obserwatorium astronomicznego w Truszczynach, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus.

Obserwatorium w Truszczynach pod Działdowem zorganizowało „Noc Perseidów” – całodniowe spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami.

Zaplanowano wiele atrakcji – zapewnia Robert Szaj:

Będą ciekawe wykłady, wspólne budowanie rakiety kosmicznej, będzie można bawić się łazikami marsjańskimi. Przygotowaliśmy też mobilne planetarium. Każdy z uczestników otrzyma obrotową mapę nieba. A wieczorem będziemy obserwować meteory.

Polskie Radio Olsztyn jest na miejscu z mikrofonem w audycji Bliższe Spotkania.

W mieście możemy zobaczyć najjaśniejsze Perseidy, więc żeby mieć wrażenie deszczu meteorów lepiej mieć niebo z kontrastem, bardzo ciemne, takie jak w Truszczynach

– mówi Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium w Olsztynie i dodaje, że aby obserwować Perseidy najlepiej znaleźć gwiazdozbiór Kasjopei:

Znajduje się on naprzeciwko Wielkiego Wozu, a poniżej jest gwiazdozbiór Perseusza. Między Kasjopeją a Perseuszem jest punkt zwany radiantem, z którego Perseidy wybiegają. W pierwszej części nocy Perseidy będą się rozbiegać na całe niebo.

Obserwatorium w Truszczynach jest otwarte dla gości od południa. Z Rybna i Lubawy kursują bezpłatne busy.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Magdaleną Pilską-Piotrowską

 

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

 

Autor: M. Lewiński/K. Kantor
Redakcja: A.Podbielska/M. Kłodawska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w perseidy, spadające gwiazdy
Robert Szaj: Warto w nocy popatrzeć na niebo. Trwa spektakl spadających gwiazd czyli perseidów

Aktorami są tu prawdziwe gwiazdy, a sceną... niebo. Połowa sierpnia to czas obserwacji perseidów. Moment kulminacyjny przypada na noc z soboty na niedzielę, ale ten rój...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV