Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Echa decyzji wojewody o zmianie nazw ulic w Porannych Pytaniach

Od lewej: Łukasz Łukaszewski (PO) i Jarosław Babalski (PiS) – radni Olsztyna

Zmiana nazw ulic w Olsztynie wprowadzona (13.12) przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego była tematem Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli radni Olsztyna: Łukasz Łukaszewski z ramienia Platformy Obywatelskiej i Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości.

W środę wojewoda zmienił nazwy 6 ulic w Olsztynie. Przypomniał, że w myśl ustawy w całym województwie trzeba było zmienić 114 nazw ulic. Rady miast i gmin wywiązały się w 106 przypadkach. Olsztyńscy radni nie podjęli uchwały w sprawie 7 ulic.

Patronem ulicy Dąbrowszczaków zostanie poeta Erwin Kruk. Ulica Mariana Gotowca stanie się ks. Tadeusza Borkowskiego, Malewskiego to teraz Zbigniewa Herberta, Pstrowskiego – Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady AK, Diernowa – Świętego Franciszka z Asyżu, a  Stefana Poznańskiego zmieniono na prof. Antoniego Jutrzenkę-Trzebiatowskiego.

Urząd Wojewódzki czeka jeszcze na opinię IPN w sprawie ulicy Pierwszej Dywizji Wojska Polskiego.

Głęboko się nie zgadzam z takim rozstrzygnięciem, które narzuca samorządom i mieszkańcom zmiany nazw ulic i nadaje nowe. Dziękuje panu wojewodzie, bo propozycje są naprawdę ciekawe. Godne upamiętnienia osoby i wydarzenia, ale dla nowych ulic. Na pewno nie dla zmienianych, bo gmina Olsztyn zrobiła to odnośnie ulic, które uważała za słuszne. Na wniosek rad osiedli i grup mieszkańców. Natomiast z punktu widzenia formalnego  (…) przynajmniej w części są one niezgodne z obowiązującym prawem lokalnym.

– mówił na antenie Radia Olsztyn Łukasz Łukaszewski.

Problemem może być ulica Erwina Kruka, ponieważ według prawa lokalnego, dopiero 5 lat po śmierci danej osoby można nazywać ulicę jego imieniem.

Trudno mi oceniać decyzję pana wojewody, ale z mojego punktu widzenia uważam, że jest to mądra i głęboko przemyślana decyzja. Żywię nadzieję, że tą decyzją zakończymy roczną dyskusję. Samorządowcy w przeważającej większości wywiązali się z tego zadania. Stolica Warmii i Mazur nie uporała się z tym zadaniem. (…) My byliśmy gotowi na dyskusję i mieliśmy swoje pomysły. Niestety większość radnych uważała, że nie ma podstaw do takich zmian.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Łukaszem Łukaszewskim i Jarosławem Babalskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Babalski, dekomunizacja ulic
Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Kukiz’ 15. Rozmawiano o dekomunizacji ulic i kontrowersji wokół krzyża z pomnika Jana Pawła II

Jeden na Jednego, czyli pojedynek na argumenty przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Dyskusje zdominowały dwa tematy: zmiana nazwy ulic w Olsztynie i decyzja francuskiej Rady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV