Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Edukacja włączająca szansą dla uczniów niepełnosprawnych

Konferencja o edukacji włączającej. Fot. M. Zbrożek

Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych, czyli np. niepełnosprawne czy autystyczne uczy się nie w szkole specjalnej, tylko w placówce otwartej, na równi ze zdrowymi uczniami. To główne założenie edukacji włączającej.

To coś innego niż klasy integracyjne, w których uczy się kilkoro niepełnosprawnych dzieci, mających do dyspozycji dodatkowego nauczyciela. W Ełku odbyła się regionalna konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Jak wyjaśnia  Edyta Biernacka  z Ośrodka Rozwoju Edukacji różnica polega na proporcji. W klasach integracyjnych uczy się kilkoro niepełnosprawnych dzieci, a w przypadku edukacji włączającej jest tylko jeden taki uczeń.

Edukacja włączająca jest częścią polityki oświatowej rządu – mówi warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. Ministerstwu zależy na przygotowaniu nauczycieli do takiej formy pomocy uczniom niepełnosprawnym. Dlatego organizowane są takie konferencje.

Edukacja włączająca będzie finansowana z budżetu państwa,  kuratorium już ogłosiło konkurs na granty, z których szkoły będą finansowały taką formę nauki.

 

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, autyzm, niepełnosprawni, klasa, Wojciech Cybulski, uczniowie niepełnosprawni, Edyta Biernacka
Doradcy podatkowi bezpłatnie pomagają niepełnosprawnym rozliczyć się z fiskusem

 Akcję „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym” prowadzi warmińsko-mazurski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jak mówi przewodniczący oddziału Tomasz Kaczyński, eksperci telefonicznie udzielają bezpłatnych porad dotyczących m.in. możliwości skorzystania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV