Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekonomista ostrzega: z powodu suszy rośnie ryzyko tzw. black-outu, czyli braku dostaw energii elektrycznej

Fot. Pixabay.com

Od blisko trzech lat w Polsce mamy do czynienia z mniej lub bardziej intensywną suszą, spowodowaną rekordowo niskimi opadami i wysokimi temperaturami – powiedział ekonomista Karol Pogorzelski. Również z tego powodu rośnie ryzyko tzw. black-outu, czyli braku dostaw energii elektrycznej.

Pogorzelski zwrócił uwagę, że pogoda i szerzej zmiany klimatyczne mają duży wpływ na aktywność gospodarczą, zwłaszcza w rolnictwie, budownictwie, energetyce i logistyce. – Na wielkość zbiorów prawie wszystkich upraw wpływ mają temperatury powietrza: zazwyczaj im wyższe, tym lepiej oraz dostępność wody – poprzez opady lub odpowiednio wysokie stany rzek i wód podziemnych – dodał.

Od blisko trzech lat w Polsce mamy do czynienia z mniej lub bardziej intensywną suszą, spowodowaną rekordowo niskimi opadami i wysokimi temperaturami, sprzyjającymi parowaniu, które prawdopodobnie nie są bez związku z globalnymi zmianami klimatu

– stwierdził ekonomista. Dodał, że te czynniki to główny powód szybkiego wzrostu cen żywności (o 6,9 proc. w grudniu), z jakim mamy do czynienia ostatnio w Polsce.

Ekonomista powiedział, że wysokie temperatury zimą sprzyjają natomiast firmom z branży budownictwa, które nie muszą z powodu mrozu spowalniać lub przerywać prac, np. robót ziemnych, wylewania betonu, kładzenia asfaltu). Z mniejszą intensywnością pracują natomiast ciepłownie oraz domowe piece, co zmniejsza zapotrzebowanie na surowce energetyczne: węgiel, drewno, RDF (paliwo alternatywne), a także olej opałowy i gaz.

Pogorzelski wskazał, że pogoda ma również duży wpływ na sektor energetyczny, przy czym dotyczy to zarówno OZE, które wprost wykorzystują energię zjawisk pogodowych: wiatru, słońca, wody, jak i tradycyjnej energetyki.

– Elektrownie węglowe, które dominują w Polsce, potrzebują dużych ilości wody do chłodzenia, którą czerpią z rzek – powiedział. Dodał, że w okresach upałów, które w Polsce są coraz dłuższe i bardziej intensywne, w rzekach jest mało wody i ma ona wysoką temperaturę, co wymusza niejednokrotnie wyłączenie bloków energetycznych. – Stąd w Polsce rośnie ryzyko tzw. black-outów, czyli braków dostaw energii elektrycznej – zauważył ekonomista.

– Zmiany klimatyczne mają ponadto dość duży wpływ na branżę logistyczną, zwłaszcza transport rzeczny i morki – powiedział Pogorzelski. – Wpływ ten może być zarówno pozytywny jak i negatywny. Niski stan wody w Renie w ubiegłym roku spowodował poważne perturbacje logistyczne w zachodnich Niemczech, co nie pozostało bez wpływu na tamtejszą produkcję przemysłową – dodał.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podały niedawno, że dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 r. wskazują na jej niską wilgotność – poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. – Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima – uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie – poinformowały.

Obecnie na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą

– dodano.

Na taką sytuację wpływ ma brak opadów, bezśnieżna, sucha i ciepła zima. Wody Polskie zauważyły, że jeżeli sytuacja się nie poprawi, tzn. nie zacznie intensywnie padać, to susza występować będzie również na wiosnę.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w energia, susza
Rolnicy składają wnioski, a komisje liczą straty. Poszkodowani przez suszę dostali dodatkowy czas na ubieganie się o wsparcie z budżetu

Resort rolnictwa ponownie wydłużył okres, w którym poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski o wsparcie z budżetu. Dokumenty można składać do 29 listopada. Przyjmują je oddziały...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV