Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląscy chirurdzy wszczepiają „biodro chomika”. Innowacyjna proteza pomaga w chorobach kciuka

Chirurdzy z Elbląga wszczepiają innowacyjną protezę kciuka

Przez chirurgów nazywana jest protezą biodra chomika – mowa o protezie pierwszego stawu kciuka. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza niewielkim rozmiarom. W jej wszczepianiu specjalizują się chirurdzy z pododdziału chirurgii ręki w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Problem chorób kciuka dotyka coraz więcej osób. Kciuk jest odpowiedzialny za około 50 procent funkcji całej ręki i jako przeciwstawny do innych palców narażony jest na bardzo duże obciążenia. Jego skomplikowana budowa jest jednym z czynników sprzyjającym zmianom zwyrodnieniowym.

Ortopedzi ze Szpitala Miejskiego w Elblągu specjalizują się w chirurgii ręki. Obecnie, dzięki dostępnym najnowocześniejszym protezom wykonują wszystkie operacje dłoni dostępne na świecie. Do tej pory chirurdzy wszczepili już 18 protez pierwszego stawu kciuka. Do kwietnia zaplanowano 12 kolejnych tego typu zabiegów.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, chirurdzy, biodro chomika, proteza
Wciąż bez porozumienia w sprawie Tramwajów Elbląskich. „Chcemy jak najszybciej zakończyć ten spór”

Brak przełomu w sprawie strajku w Tramwajach Elbląskich. Wciąż trwają rozmowy przedstawicieli zarządu ze związkowcami. Protest rozpoczął się 17 lutego. Każdy dzień bez komunikacji tramwajowej kosztuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV