Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląscy muzealnicy i leśnicy stworzyli wystawę o historii i lesie

Fot. M. Stankiewicz

Muzealnicy i leśnicy z Elbląga połączyli siły. Stworzyli pierwszą wspólną wystawę wiążącą las i historię.

Plenerowa ekspozycja na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno – Historycznego to propozycja dla dzieci i dorosłych. Jest interaktywna i pobudza do myślenia, choć nie użyto do niej żadnych elektronicznych urządzeń. Tytuł wystawy to Las-Drewno-Historia.

Las widział każdy. I drewno też. Ale czy wiemy jak rozróżnić gatunki drzew? Każdy może sobie zrobić taki  test, bo leśnicy przygotowali plastry drewna i ich opis – wyjaśnia Jan Piotrowski  z  Nadleśnictwa Elbląg. To tylko mała próbka niespodzianek. W muzeum zaś można szukać przedmiotów, które nasi przodkowie wykonali z drewna. Najstarszy pochodzi w wykopalisk w Weklicach . To cisowe wiadro sprzed 2 tysięcy lat – tłumaczy kurator wystawy Urszula Sieńkowska. Wystawa jest początkiem większego, leśnego cyklu wystawienniczego.

Wystawa „Las-drewno-człowiek” pokazuje historię związku człowieka z lasem. Ciekawostką są m.in. dawne leśne narzędzia z kolekcji Mariusza Potocznego, nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg. Wystawy w elbląskim muzeum są dostępne za darmo.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz.

00:00 / 00:00

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, historia, las, wystawa, leśnicy
Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach na Warmii i Mazurach

Jak podają strażacy, na obszarach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie obowiązuje drugi, średni najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Strażacy podkreślają, że trzeba zachować ostrożność, bo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV