Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląscy opozycjoniści odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. „Warto ich zapamiętać, kiedyś odwaga była w cenie”

Fot. PortEl.pl

Czterech elblążan zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość odbyła się w Gdańsku w sali BHP. Odznaczenia wręczył zasłużonym prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Eugeniusz Borczak, Zbigniew Goryński, Marek Kowalewski i Mieczysław Wolski – to kolejni elbląscy opozycjoniści, których zasługi dla Polski zostały nagrodzone Krzyżami Wolności i Solidarności. Nazwiska tych ludzi niewiele większości z nas mówią, ale warto o nich pamiętać, bo odwaga wtedy była w cenie – uważa Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiej Solidarności. Odznaczenia te nadawane są od 2011 roku. Otrzymało je blisko sześć tysięcy osób, niektóre pośmiertnie.

Dodajmy, Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej. W rocznicę Sierpnia 80 odebrały go 53 osoby.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w opozycjoniści, Grzegorz Adamowicz
Elblążanie uczcili 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Przypomnijmy, Elbląg przystąpił do strajków już w połowie sierpnia 1980 roku. Stanęły właściwie wszystkie znaczące przedsiębiorstwa w mieście i województwie. Protestujący domagali się przede wszystkim wolnych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV