Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elementarz gwary warmińskiej

To pierwszy taki podręcznik na Warmii. Ukazał się elementarz gwary warmińskiej, który bezpłatnie dostaną szkoły. Wydawnictwo ma podtytuł „Rodzina, dom i zagroda’, a jego autorami są historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Izabela Lewandowska i rodowity Warmiak, Edward Cyfus.

Edward Cyfus

Elementarz ma 62 strony i jest bogato ilustrowany. W sumie ukażą się 3-4 takie elementarze. W pierwszym przybliżamy w gwarze warmińskiej rodzinę, dom czyli wiejską chałupę, bo gwara warmińska tylko na wsi funkcjonowała i zagrodęmówi Edward Cyfus:

00:00 / 00:00

Kolejne tomy mają m.in. opisywać święta i obrzędy warmińskie. Edward Cyfus, który od lat popularyzuje warmińską gwarę zachęca, aby bliżej się nią zainteresować.
mówi Edward Cyfus (gwarą wanijską):

00:00 / 00:00

Elementarz gwary warmińskiej wydała Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Południowa Warmia w nakładzie 1 tysiąca egzemplarzy. Książka nie będzie dostępna w księgarniach. (pap/kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, gwara, elementarz, Cyfus
Koniec strategicznych konsultacji

Jedni zarzucają jej, że jest zbyt ogólnikowa i niepełna, inni nazywają dobrym dokumentem, dającym gwarancję rozwoju regionu w najbliższych latach. Do środy (27.02) można składać opinie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV