Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elitarna formacja, która stanowiła inspirację dla wielu pokoleń. W Olsztynie uczczono pamięć Cichociemnych

Fot. A. Piedziewicz

78 lat temu do Polski zrzucono pierwszych Cichociemnych. Tę elitarną formację przypominano podczas uroczystości zorganizowanej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Cichociemni byli polskimi żołnierzami szkolonymi w Wielkiej Brytanii do działań partyzanckich.

Była to formacja elitarna, wspomagali Armię Krajową. Wchodzili w struktury okręgowe AK, wspomagali Kierownictwo Dywersji, sabotaż, wywiad

– przypomina wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Do służby zgłosiło się prawie 2,5 tysiąca osób. Szkolenie prowadzone przez brytyjskich komandosów z wynikiem pozytywnym ukończyło ponad 600, ostatecznie do okupowanej Polski przerzucono 316. Ostatni zrzut miał miejsce pod koniec grudnia 1944 roku.

Cichociemnych podczas uroczystości wspominali nauczyciele i uczniowie olsztyńskiego liceum ogólnokształcącego ich imienia. Jego dyrektor, podpułkownik rezerwy Jarosław Chrobot przekonuje, że Cichociemni nie tylko byli bohaterami – ale też inspiracją dla wielu młodych ludzi, w tym dla niego samego, gdy wybierał ścieżkę kariery w wojsku.

Dla mnie to bohaterowie, ale też prekursorzy działań specjalnych naszych wojsk. Dlatego też ja sam marzyłem, by wstąpić do wojsk specjalnych

– mówi ppłk. Chrobot.

Uczniowie LO im. Cichociemnych wprost idą w ślady swoich patronów.

Jednym z najważniejszych szkoleń Cichociemnych było szkolenie spadochronowe. Nasi uczniowie też przechodzą takie szkolenia, wielu z nich jest już skoczkami

– podkreśla nauczyciel Mariusz Gierula. A sami uczniowie mówią, że poszli do liceum mundurowego, bo chcą służyć w wojsku, zaś ich patroni są dla nich przykładem.

– Bardzo wiele o nich się uczymy, są dla nas wzorem – mówi Michał Chyczewski. – Myślę, że też chcielibyśmy być tacy, jak oni – dodaje jego koleżanka Ewelina Maćkiewicz.

Z 316 zrzuconych do Polski Cichociemnych ponad 100 z nich zginęło w czasie wojny. Po wojnie na 9 z nich wykonano karę śmierci, a kilkudziesięciu zesłano w głąb ZSRR.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sławomir Sadowski, Cichociemni, formacja, Jarosław Chrobot, Mariusz Gierula, 78 rocznica, zrzucenie
Pielęgniarki i położne spotkały się z wojewodą Sławomirem Sadowskim w Elblągu

W Elblągu trwa 28. Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski powitał delegatki i podkreślił, jak ważny jest to zawód. Jest to rzeczywiście zawód...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV