Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Adamiak: pasjans zdecydował o przerwaniu studiów

Elżbieta Adamiak, fot. Maciej Rynarzewski

Muzyka była od zawsze jej pasją. Dla niej poświęciła naukę w liceum i przerwała studia. Niestety natura obdarzyła ją zbyt słabymi mięśniami, aby grać na fortepianie i gitarze. Gościem Barbary Fedoniuk w programie „I kto to mówi” jest Elżbieta Adamiak.

Elżbieta Maria Adamiak-Poniedzielska (urodzona 5 września 1955 roku w Łodzi) – polska piosenkarka, gitarzystka i kompozytorka z kręgu poezji śpiewanej.

Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, później na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przerwała jednak studia na trzecim roku aby poświęcić się śpiewaniu. Na scenie zadebiutowała w 1974 w łódzkim środowisku studenckim. Po zmianie uczelni i przeprowadzce do Krakowa dalej mocno związana z nurtem piosenki i kultury studenckiej. Współpracowała ze znanymi postaciami i grupami ballady poetyckiej oraz piosenki turystycznej.

Jest laureatką wielu festiwali, m.in Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 (nagroda za debiut piosenkarski i kompozytorski), Zamkowych Spotkań ,,Śpiewamy Poezję” w Olsztynie i Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej „FAMA” w Świnoujściu. W 2002 Elżbieta Adamiak otrzymała na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie „Złoty Indeks”, będący wyróżnieniem dla twórców zasłużonych dla środowiska studenckiego.

Oprócz udziału w festiwalach i krajowej działalności koncertowej często występowała poza granicami Polski. Śpiewała m.in. w Münster, Kolonii (1977), Niszu (Jugosławia – 1980), Pradze i Budapeszcie (1983), w 1993 odbyła tournée po Australii (Perth, Canberra, Adelajda, Newcastle, Sydney, Hobart, Melbourne). Była też w USA (Chicago, New York – 1995), Paryżu (1996), Saarbrücken (1997), Karlsruhe (2000), Iserlohn, Kolonii, Wuppertalu (2001).

Wielokrotnie brała udział w programach telewizyjnych, których tytuły zazwyczaj nawiązywały do tekstów z jej piosenek: „Znają mnie z jesiennej strony” (1975), „Irena Santorzaprasza” (1977), „Jesienna zaduma” (1977), „Szare piosenki Elżbiety Adamiak” (1980), „Niepoprawna” (1985), „Prośba o nadzieję” (1989). Rejestrowała także utwory dla Polskiego Radia, które w swoich archiwach posiada ponad 40 piosenek nagranych przez Elżbietę Adamiak.

Rozmowa z Elżbietą Adamiak – posłuchaj

Piosenki z repertuaru Elżbiety Adamiak
„Czas twojego życia”
„Jesienna zaduma”
„Kołysanka dla Weroniki”
„Najlepsze lata – Atlantyda” (muzyka Elżbieta Adamiak, słowa Józef Baran)
„Nie darmo szumiał potok”
„Niepoprawna królewna Śnieżka”
„Nuta z Ponidzia”
„Prośba o nadzieję” (muzyka Elżbieta Adamiak, słowa Józef Baran)
„Rozmowy przy świecach”
„Szara piosenka” (muzyka Elżbieta Adamiak, słowa Józef Baran)
„W górach jest wszystko, co kocham”
„Wierszyk o wronach”

Nagrody
1975 – II nagroda za muzykę do wiersza J. Harasymowicza Bukolika na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie
1975 – wyróżnienie ze piosenkę Jesienna zaduma na festiwalu jw.
1975 – I nagroda za interpretację piosenki na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu
1975 – nagroda za debiut na festiwalu jw.
1976 – wyróżnienie za Jesienną zadumę na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych
1976 – nagroda za interpretację piosenki na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
1976 – nagroda za kompozycję na PPA jw. (bfed/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Cezary Ilczyna: zawód reżysera nie wyprze zawodu aktora

Od zawsze wiedział, że chce być aktorem. W czasach licealnych należał do Koła Żywego Słowa i recytował ambitne teksty znanych polskich poetów. Gościem Barbary Fedoniuk jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV