Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Jankowska: co drugi osadzony po odbyciu kary wraca do więzienia

Elżbieta Jankowska. Fot. A. Dybcio

Co drugi więzień po odbyciu kary wraca za kraty – przyznawała w Porannych pytaniach dyrektor Służby Więziennej na Warmii i Mazurach pułkownik Elżbieta Jankowska.

W resocjalizacji ma pomóc m.in. program tworzenia zakładów pracy na terenie więzień. W województwie warmińsko-mazurskim taka hala produkcyjna powstała w ubiegłym roku w Iławie, szykowane są kolejne. – To jeden z kilku elementów procesu resocjalizacji – mówi pułkownik Elżbieta Jankowska:

Nasze statystyki nie są zbyt zadowalające. Co drugi osadzony wraca do więzienia. Cały czas pracujemy intensywnie, współpracujemy ze stowarzyszeniami i różnymi podmiotami zewnętrznymi. Organizujemy także kursy zawodowe, oraz zapewniamy zatrudnienie odpłatne, które wykształca ważną cechę życia na wolności.

Do września tego roku hala produkcyjna ma powstać na terenie więzienia w Kamińsku, trwają też przygotowania do wybudowania takiej hali w więzieniu w Olsztynie.

Pułkownik Elżbieta Jankowska zwracała również uwagę, że wciąż poszukiwani są nowi funkcjonariusze:

Przyznaję, że nie ma już tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Aktualnie prowadzimy nabór. Przyjmiemy każdą liczbę osób, które przejdą rekrutację i będą gotowe do pracy u nas.

Na terenie Warmii i Mazur pracuje 1800 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej – i cały czas potrzeba kolejnych. Dziś w Olsztynie odbywają się obchody 100-lecia Służby Więziennej. W regionie istnieje pięć dużych zakładów karnych. Funkcjonariusze Służby Więziennej mają w tym roku otrzymać podwyżki – będzie to średnio około 500 złotych brutto. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie pensje pójdą w górę, wiadomo natomiast, że funkcjonariusze dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Elżbietą Jankowską

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w więzienie, nabór, kara, Służba Więzienna
Były proboszcz z Ostrowitego koło Biskupca trafi do więzienia za pedofilię

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek obrońców księdza Jarosława P. o kasację wyroku. W 2016 roku Sąd Rejonowy w Nowym Mieście skazał Jarosława P., byłego proboszcza parafii pw....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV