Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Michalak: wirus HIV nie jest śmiertelny, a badania – ekspresowe

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Gościem Mai Kwiatkowskiej i Marka Michalskiego w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn była Elżbieta Michalak, koordynator punktu konsultacyjno-diagnostycznego w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HIV w olsztyńskim sanepidzie.

AIDS nie jest śmiertelną chorobą, jak jeszcze parę lat temu – nie było bowiem na nią leków. Teraz z powodzeniem łagodzi się dolegliwości pacjentów coraz mniejszymi dawkami medykamentów. AIDS uważa się obecnie za chorobę przewlekłą. Można żyć z nią kilkadziesiąt lat i umrzeć na coś innego niż zespół nabytego upośledzenia odporności.

Często boimy się badania w kierunku obecności wirusa HIV. Warto wspomnieć też, że jest zwykłym pobraniem krwi, podobnie jak morfologia. Badania w punkcie diagnostycznym są bezpłatne, a co więcej – anominowe. Jeżeli wynik jest pozytywny, pacjent dostaje skierowanie do szpitala zakaźnego i jest pod stałą opieką, ma zapewnione też bezpłatne, cykliczne badania. Co roku do punktu w olsztyńskim sanepidzie przychodzi około 600 osób. Najczęściej to osoby w wieku od 20 do 39 lat.

Wirusem HIV można zarazić się trzema drogami: przez bezpośredni kontakt z krwią osoby zarażonej, po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia z osobą zarażoną – to statystycznie 90% przypadków i dziedzicznie z matki na dziecko. Jednak wykryty odpowiednio wcześniej u kobiet w ciąży, daje szansę na wyleczenie dziecka jeszcze w łonie matki. O dziedziczenie HIV nie muszą martwić się również mężczyźni. Można bowiem odpowiednio odwirować spermę, która w efekcie nie będzie nosić w sobie wirusa.

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w olsztyńskim sanepidzie działa we wtorki i w czwartki od godziny 15 do 18. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, a wynik jest bardzo szybko. Nowością jest to, że można uzyskać go nawet po 30 minutach.

Posłuchaj rozmowy Mai Kwiatkowskiej i Marka Michalskiego z Elżbietą Michalak

HIV
00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, hiv, aids, diagnostyka
Rośnie liczba zakażonych wirusem HIV

W Polsce przybywa zarażonych wirusem HIV, ale nawet 70 procent z nich może o tym nie wiedzieć. Od roku 2005 do marca tego roku pozytywny wynik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV