Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Witek o wizycie prezydenta Dudy w Białym Domu: Nasze relacje z USA nigdy nie były tak dobre

Marszałek Sejmu ocenia wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu jako sukces polskiej polityki zagranicznej. Elżbieta Witek mówiła o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

Na spotkaniu z Donaldem Trumpem Andrzej Duda otrzymał zapewnienie, że Polska dostanie z USA szczepionkę na koronawirusa, kiedy tylko ta powstanie. Marszałek Sejmu stwierdziła, że to bardzo dobra wiadomość, bo na całym świecie nie ma teraz ważniejszego tematu niż walka z pandemią.

Jak mówią naukowcy, albo pojawi się szczepionka, albo kilkadziesiąt procent populacji musi przechorować koronawirusa. To jest bardzo ważny temat. Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką. Stany Zjednoczone deklarują, że gdy tylko ją wynajdą, to udostępnią ją Polsce, z czego bardzo się cieszę.

Elżbieta Witek podkreślała również, że Andrzej Duda przywiózł z USA do Polski zapewnienie zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. To, w ocenie Marszałek Sejmu, bardzo ważna deklaracja zwiększająca poczucie bezpieczeństwa.

Elżbieta Witek dodała, że „Andrzej Duda jest gwarancją spójnej polityki zagranicznej”. Marszałek Sejmu stwierdziła również, że nie wyobraża sobie współpracy rządu w kwestiach międzynarodowych z innym prezydentem niż Duda:

W przypadku Andrzeja Dudy nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to ta sama linia i ten sam kierunek, co polskiego rządu. Natomiast prezydent ma inicjatywę ustawodawczą i może z niej korzystać. Jednak jeżeli nie ma współpracy z rządem, to jego inicjatywy mogą pozostać tylko i wyłącznie na papierze.

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę. Te będą otwarte od godziny 7 do 21. Oprócz Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich startują: Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno, Mirosław Piotrowski, Marek Jakubiak i Waldemar Witkowski.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Elżbietą Witek

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory prezydenckie, Andrzej Duda, video
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zachęca na Warmii i Mazurach do głosowania na Andrzeja Dudę

"W najbliższą niedzielę władza należy do nas i będziemy mogli zrobić z tą władzą, co uznamy za słuszne". Takimi słowami do głosowania na Andrzeja Dudę namawiała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV