Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Emeryci z Donbasu martwią się za co będą żyć

Fot. Łukasz Węglewski

Emeryci znajdujący się wśród repatriantów z Donbasu nie wiedzą za co będą żyć po opuszczeniu ośrodków w Rybakach i w Łańsku.

Problemem jest wysokość ich ukraińskich emerytur. Niedawno spotkali się z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy tłumaczyli im, na jakich zasadach mogą otrzymywać emerytury w Polsce.

Zgodnie z polsko-ukraińską umową, świadczenia dla osób z Ukrainy przebywających w Polsce wypłaca ukraiński odpowiednik ZUS.

– Polski ZUS jedynie pomaga przy załatwieniu formalności pozwalających przekierować te pieniądze do Polski lub, jeśli ktoś jeszcze nie pobierał emerytury na Ukrainie, przy załatwieniu przyznania świadczenia – tłumaczy rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

00:00 / 00:00

Problem dotyczy około 30 osób, które w styczniu zostały ewakuowane przez polski rząd z Donbasu. Średnia emerytura na Ukrainie to obecnie około 70 dolarów miesięcznie, czyli niecałe 300 złotych. Dla porównania, w Polsce emerytura minimalna to prawie 900 złotych miesięcznie, tymczasem średnia emerytura wynosi prawie 2 tysiące złotych.

Repatrianci, zgodnie z pierwotnymi założeniami rządu, mają przebywać w ośrodkach do lipca tego roku. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukraina, emerytura, emeryci, Donbas, uchodźcy
Pytanie do Putina

W najbliższy wtorek odwiedzimy ośrodek Caritas w Rybakach. Rybaki są drugim - obok Łańska - ośrodkiem, gdzie przebywają osoby ewakuowane z objętego walkami Donbasu. Są tu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV