Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Erwin Kruk doktorem honoris causa UWM

Uniwersytet w Olsztynie chce uhonorować Erwina Kruka tytułem doktora honoris causa. Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie chce uhonorować tytułem doktora honoris causa pisarza i poetę Erwina Kruka.

Prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Grzegorz Białuński poinformował, że stosowną uchwałę w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa Krukowi podjęła już uczelniana komisja opiniująca przyznawanie takich tytułów oraz senat uczelni. Ma to nastąpić1 czerwca w dniu święta uniwersytetu.

Erwin Kruk jest pisarzem i poetą, którego twórczość ściśle wiąże się z Mazurami rozumianymi w sensie geograficznym ale też z autochtonami tu mieszkającymi. Kruk sam jest Mazurem, jako dziecko obserwował powojenny exodus ludności na Zachód i złe traktowanie autochtonów przez powojenne władze.

Losy Mazurów Erwin Kruk opisuje zarówno w powieściach i esejach, tematem jego ostatniej, dokumentalno – beletrystycznej książki „Spadek” jest bezskuteczna próba odzyskania przez Kruka i jego rodzeństwo rodzinnego domu pod Nidzicą. Erwin Kruk był też senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

 

(pap/gaj/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pisarz, poeta, Mazur, doktor honoris causa
Maria Skibińska o Mazurach

Rodzina Marii Skibińskiej pochodzi z Wileńszczyzny. Dlaczego pani Maria zainteresowała się losem Mazurów i zorganizowała w Kętrzynie wystawę "Oni tu byli przed nami"? Wszystko zaczęło się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV