Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ewa Kaliszuk, nowa wiceprezydent Olsztyna: Będę słuchać dyrektorów szkół

Wiceprezydent Olsztyna – Ewa Kaliszuk. Fot. Agnieszka Podbielska

„Nie unikniemy dwuzmianowości w szkołach” – mówiła w Porannych pytaniach nowa wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, która w ratuszu będzie odpowiedzialna za edukację, sport i sprawy społeczne.

Przypomnijmy, na to stanowisko została rekomendowana przez Platformę Obywatelską na mocy umowy koalicyjnej. Urząd obejmie 23 lutego po rezygnacji Jarosław Słomy, który został radnym sejmiku województwa.

W ocenie Ewy Kaliszuk szkoły muszą działać na dwie zmiany z dwóch powodów.

Od wielu lat mamy dwuzmianowość, która jest w klasach 1-3. Natomiast tutaj jest zupełnie inne uwarunkowanie. Te dzieci mają mało godzin w tygodniu. Natomiast w przypadku szkół ponadpodstawowych są to uczniowie, którzy tygodniowo realizują często ponad 33 godziny. A jeżeli do tego dobierzemy drugą zmianę, to rzeczywiście może być problem. To jest jedna rzecz. A druga to braki w zakresach kadrowych – brak nauczycieli na rynku pracy.

Na antenie Radia Olsztyn nowa wiceprezydent mówiła m.in. o dostosowaniu placówek oświatowych do reformy szkolnictwa zawodowego, która wystartuje we wrześniu tego roku. Wprowadzone będą zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Ich celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy.

Nowa wiceprezydent Olsztyna twierdzi, że to dobry kierunek zmian, ale jest też pełna obaw.

Uelastyczni nam troszeczkę system kształcenia, da nam więcej możliwości w szkołach zawodowych, ale do niej trzeba się przygotować. Są to nowe podstawy programowe – programy nauczania, plany nauczania, a gdzie mówić jeszcze o arkuszu organizacji, który dyrektorzy jednostek będą składali już w kwietniu. Jeżeli na dzień dzisiejszy akty prawne nie są jeszcze podpisane, bo nie są, to dyrektor ma naprawdę bardzo ciężki orzech do zgryzienia, jak się przygotować do nowego roku szkolnego.

Ewa Kaliszuk jest związana z edukacją od 21 lat, od 19 ze szkolnictwem zawodowym. 10 lat temu uzyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego, ma też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.

Od 2014 roku była dyrektorką Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych. Jest czynnym egzaminatorem matury z języka niemieckiego. Od 10 lat jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W przedostatnich wyborach kandydowała bez powodzenia do rady miasta.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Ewą Kaliszuk

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska za M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, edukacja, reforma, szkolnictwo, nauczanie, wiceprezydent Olsztyna, Ewa Kaliszuk, dwuzmianowość
Poznaliśmy nową wiceprezydent Olsztyna

Ewa Kaliszuk, dotychczasowa dyrektorka Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych została zastępcą prezydenta Olsztyna. W ratuszu będzie zajmowała się edukacją. Wiceprezydentem została po tym, jak ze stanowiska ustąpił Jarosław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV