Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Farmaceuci i pacjenci mają problemy z niektórymi lekami

Fot. pixabay

W całej Polsce farmaceuci skarżą się na problem z dostępem do leków przeciwzakrzepowych i immunosupresyjnych.

Cierpią na tym pacjenci, którzy często muszą zbyt długo czekać na niezbędne medykamenty. Problem dotyczy również Warmii i Mazur.

Wszystko z powodu sprzedaży leków za granicę, gdzie są one znacznie droższe niż w Polsce. Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie podkreśla, że potrzebne są zmiany. Zdaniem Romana Grzechnika, aptekami powinni kierować farmaceuci, a nie biznesmeni, dla których liczy się zysk.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zna problem i stara się z nim walczyć – twierdzi jego rzecznik prasowy Paweł Trzciński. Jak powiedział Radiu Olsztyn, przygotowywane są zmiany w prawie, które pozwolą skutecznie walczyć z tym procederem.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Farmaceuci zwracają jednak uwagę, że to nie jedyny problem, jaki zgłaszają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz do Ministerstwa Zdrowia. Kolejnym są częste – co 2 miesiące – zmiany na liście leków refundowanych, co jest w interesie pacjenta, ale kłóci się z interesem aptekarzy, którzy – jak mówią – tracą z tego powodu tysiące złotych. Dlatego farmaceuci zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni, będą rozważali zorganizowanie protestu.

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, tabletki
Policja przechwyciła narkotyki warte prawie milion złotych

Policjanci z Ostródy zatrzymali czterech mężczyzn podejrzewanych o posiadanie i rozprowadzanie znacznych ilości narkotyków. W ich mieszkaniach zabezpieczono kilkanaście kilogramów marihuany, amfetaminy, haszyszu, tabletki ekstazy i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV