Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Festiwal „O Warmio moja miła” i „Noc Bibliotek”

Noc bibliotek w Morągu, fot. Marta Wiśniewska

13. festiwal „ O Warmio moja miła”, który trwa w Olsztynie od piątku, ma szczególny charakter.

To jednocześnie 7-. Konkurs Kompozytorski im. Feliksa Nowowiejskiego. W piątek było święto Hymnu Olsztyna, odbył się koncert organowo-chóralny, a w sobotę kolejne ważne wydarzenia związane z tym muzycznym świętem, o którym opowie Barbara Rytwińska  organizatorka Festiwalu.

00:00 / 00:00

Warto posłuchać najwyżej ocenionych – gala finałowa rozpoczyna się o godz. 17.00. A w niedzielę w samo południe na dziedzińcu zamkowym wystąpi Mogileńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mariusza Mikołajczaka.

Miłośnicy chórów z pewnością udadzą się w niedzielę do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie. Tam zaprezentuje się Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie pod dyrekcją Benedykta Błońskiego.

Noc Bibliotek

Dwa tygodnie temu wiele wrażeń przyniosła nam Noc w Muzeów, dziś warto zainteresować się przeróżnymi propozycjami w ramach akcji Noc Bibliotek, która zorganizowana jest po raz 3. Tegoroczna nosi tytuł „Czytanie porusza” – można traktować je jako wyraz emocji towarzyszących czytaniu, albo jako propozycję wyjścia z domu do bibliotek, czy czytelni, które przygotowały coś ciekawego. Największa biblioteka – Wojewódzka – otwiera swoje obiekty: stary ratusz od 18-stej, a wypożyczalnie przy 1 maja od 19-stej.

Co nas czeka, o tym mówi Iwona Bolińska Walendzik.

00:00 / 00:00

Warto sprawdzić, co oferują inne biblioteki. Specjalnie na tę akcje utworzono stronę: „nocbibliotek.org – tam należy wejść na „mapę nocy bibliotek” i bez problemu znajdziemy interesujące nas miejsce. Wielu nocnych zaczytanych wrażeń życzę.

Plener w Dadaju

W Dadaju koło Ramsowa po raz 31. odbywał się plener plastyczny. Wzięło w nim udział 15 malarzy, którzy przyjechali z całego kraju, ale także z Grecji i Białorusi. Komisarzem pleneru była olsztyńska artystka Mirosława Smerek-Bielecka. Przez miniony tydzień tworzyli ładując swoje artystyczne akumulatory obcowaniem z warmińskimi pejzażami. Efekty – różne, tak, jak i różne style i pomysły prezentują ci dojrzali przecież twórcy. Ważne, że do nas przyjeżdżają, by artystycznie dokumentować to, co wokół widzą…

Robert Lesiński/asocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dadaj, plener, Festiwal O Warmio moja miła
Trwają międzynarodowe zawody wędkarskie nad jeziorem Dadaj. Udało się złowić prawdziwe okazy!

270 najlepszych polskich spiningistów, a także wędkarze z Czech, Łotwy, Białorusi, Litwy i Estonii biorą udział w trzydniowych zawodach zorganizowanych na jeziorze Dadaj. To największa wędkarska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV