Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Finansowy nóż na gardle

Weź udział w naszym konkursie i odpowiedz na pytanie:

Gdzie można znaleźć wiarygodne informacje nt. firm udzielających kredytów i pożyczek?

Odpowiedzi prosimy zamieszczać poprzez formularz komentarzy umieszczony na dole strony.

Posłuchaj także audycji pt.: Finansowy nóż na gardle

00:00 / 00:00

fot. Sławomir Ostrowski

 

Stopa lombardowa określa najwyższy poziom oprocentowania kredytów udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych (tzw. kredyty lombardowe). Cena pieniądza na rynku międzybankowym może przekroczyć poziom stopy lombardowej, ale zdarza się to tylko w momentach, gdy banki gwałtownie potrzebują pieniędzy. Stopa lombardowa NBP to jedna z podstawowych stóp procentowych w Polsce, jej poziom ustalany jest przez Radę Polityki Pieniężnej.

Kredyt konsolidacyjny (pożyczka konsolidacyjna) to kredyt zaciągany na spłatę innych zobowiązań. Polega to na zaciągnięciu jednego kredytu u wierzyciela na spłacenie pozostałych kredytów. Dzięki takiej operacji można „zamienić” wiele wysokich rat na jedną, niższą. Kredyt konsolidacyjny jest ostatnio bardzo popularny na rynku finansowym. Jest on często zabezpieczony hipotecznie.

Większość uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań (powyżej 60 dni), liczy około 1,3 miliona osób. Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (46%) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje o osobach nie spłacających kredytów. Można je znaleźć także w Raporcie InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej S.A. aktualizowanym co kilka miesięcy. Listę 10 największych dłużników otwiera mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego ogólna suma zadłużenia wynosi ponad 100 milionów zł.

Mieszkańcy Warmii i Mazur są zadłużeni na ponad mld złotych – wynika z najnowszego raportu InfoDług. Przeciętny dłużnik z Warmii i Mazur ma ponad 12 tys. zł zaległości. Paradoksalnie, mimo wysokiego bezrobocia, zobowiązania nie rosną w regionie tak szybko jak w innych województwach. Przybywa jednak dłużników. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich na Warmii i Mazurach ponad 4430 więcej. Według raportu statystyczny Polak zadłużony jest na kwotę ponad 17 tys. 300 zł. Chodzi tu o zaległości powyżej 200 zł niespłacane przez co najmniej dwa miesiące.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fundusze Europejskie z ludzką twarzą

Od 19 do 26 lipca 2013 r. na placu Starego Miasta w Iławie będzie można oglądać wystawę „Fundusze Europejskie z ludzką twarzą”. Natomiast na 20 lipca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV