Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowe pieniądze na kulturę

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Fot. S. Ostrowski

Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego zdecydowali o wsparciu wydarzeń kulturalnych o ważnym znaczeniu dla całego regionu. Pieniądze trafią m.in. do Ełku, Kętrzyna i Leśniczówki Pranie.

70 tysięcy złotych otrzyma powiat piski na dofinansowanie działań Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu wraz z jego oddziałem, czyli Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Dotychczas, korzystając z pomocy samorządu województwa, muzeum zorganizowało wiele imprez artystycznych. Były to m.in. literackie spotkania i koncerty z udziałem znanych artystów, a także debiutantów. Muzeum pozyskało też nowe eksponaty i przeprowadziło renowację kilku z posiadanych zbiorów.

110 tysięcy złotych dostanie od samorządu województwa Centrum Kultury w Ełku. Pieniądze przeznaczone są głównie na działalność teatralną oraz funkcjonowanie zespołów pieśni i tańca, zespołów ludowych i grup artystycznych.

Samorządowa dotacja trafi także do Kętrzyna na wsparcie Sympozjum Historyczno – Naukowego, zatytułowanego „Życie i twórczość Arno Holza 1863-1929”, organizowanego w 150. rocznicę urodzin poety. Sympozjum odbędzie się pod koniec kwietnia w Kętrzynie, czyli rodzinnym mieście Holza. Rok 2013 został ogłoszony w Kętrzynie rokiem poety, a sympozjum jest jednym z najważniejszych wydarzeń rocznicowych.

Radni województwa przyjęli raport na temat stanu kultury na Warmii i Mazurach. Opracowała go profesor Barbara Fotyga z Uniwersytetu Warszawskiego razem z pracownikami Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Profesor Fotyga podkreślała, że działania kulturalne na Warmii i Mazurach zbyt mocno koncentrują się na turystach. Tymczasem powinny być bardziej ukierunkowane na lokalnych mieszkańców. Poza tym, wytknęła brak współpracy instytucji kulturalnych w regionie.

Podczas sesji radni sejmiku województwa przyjęli też Program wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2013-17. Dyrektorka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Wiesława Przybysz jest przekonana, że ułatwi on realizację obowiązującej od stycznia ustawy o wspieraniu rodziny. Poprawi także współpracę między instytucjami i pomoże w stworzeniu katalogu organizacji wspierających rodziny zastępcze. Zgodnie z przyjętym programem rodzinom zastępczym mają pomagać w rozwiązywaniu problemów asystent rodziny i koordynator pieczy zastępczej. (wch/bsc)

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Fot. Sławomir Ostrowski


 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Kętrzyn, Ełk, pieniąze, Pranie
Rodziny wielodzietne zapłacą mniej

12 złotych zapłaci za wywóz niesegregowanych odpadów mieszkaniec Ełku. Rodziny pięcioosobowe i większe, za odbiór śmieci będą płaciły 51 złotych miesięcznie. Radni Ełku ustalili stawki za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV