Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gangsterzy zatrzymani przez warmińsko-mazurskich celników mogli wyłudzić nawet 400 mln zł

Fot. Pixabay.com

Od roku w Wólce Kosowskiej i na Mazowszu działała międzynarodowa grupa przestępcza, z której CBA i warmińsko-mazurscy celnicy zatrzymali wczoraj dwie osoby – Polaka i Wietnamczyka zajmujących się jej finansami.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Polaka, który miał pełnić rolę księgowego grupy i Wietnamczyka, który miał się zajmować praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw. Wyłudzenia podatkowe grupy mogą sięgać nawet 400 mln zł, a samego podatku VAT nawet 80 mln zł.
Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała, że grupa działała od stycznia 2017 roku do lutego 2018 r. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, nierzetelnego prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT a także prania pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami.

Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku miesięcy do lat 10 oraz karą grzywny, przy czym sprawcom grozi także przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość

– zaznaczyła rzeczniczka.

Środowe zatrzymania były efektem wielowątkowego i wieloosobowego śledztwa wydziału II ds. przestępczości finansowo–skarbowej prokuratury regionalnej nadzorującego śledztwo CBA i współpracującego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Grupa przestępcza naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT szacowane na ponad 41 mln zł. Próbowano również ukryć pochodzenie z przestępstwa, co najmniej 23,3 mln zł. Prania pieniędzy dokonywano m.in. poprzez dokonywanie wypłat gotówkowych z rachunków spółek związanych z obrotem tekstyliami i wykorzystywanych w ramach działań grupy.

W ramach akcji przeszukano łącznie 35 miejsc na Mazowszu – mieszkań, siedzib spółek i biur rachunkowych. W niektórych zatrzymano mienie na poczet przyszłych kar grożących zatrzymanym.

Według CBA zatrzymany Polak był głównym księgowym w tej międzynarodowej grupie – odpowiadał za strategiczne działania przestępcze, które miały rachunkowo uwiarygodnić fikcyjny obrót towarami. Wietnamczyk  miał zajmować się praniem pieniędzy – wypłacił w latach 2016-17 z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już zalegalizowane środki – ok. 24 mln zł i ok. 375 tys. euro.

Ustalone obecnie przez śledczych kwoty nierzetelnych lub nieprawdziwych faktur sięgają 200 mln zł, ale trwające nadal analizy już zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej wskazują, że te wartości mogą być nawet dwukrotnie większe i wynosić 400 mln zł.

Według informacji CBA w proceder zaangażowane były firmy handlowców z Wietnamu nabyte i zarządzane przez obywateli Wietnamu, w tym tzw. słupy – osoby, które nie posiadały pozwolenia na pobyt albo w ogóle nie przebywały na terytorium Polski.

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, VAT, grupa przestępcza, KAS
Warmińsko-mazurscy celnicy i CBA rozbili międzynarodową grupę przestępczą

Gangsterzy wystawili fałszywe faktury na ponad 200 milionów złotych, nie płacili podatków i prali brudne pieniądze. W  akcji zatrzymania przestępców brało udział ponad stu funkcjonariuszy Krajowej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV