Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gdzie jeździć na hulajnodze, rolkach, deskorolce żeby robić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami?

Fot. Fotolia.com

Fot. Fotolia.com

Wiosna i piękna słoneczna pogoda sprzyjają poruszaniu się na rowerze, rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnodze.  Jakie przepisy obowiązują użytkowników tych urządzeń ?

W Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o tym, jak i gdzie się poruszać, aby nie naruszyć prawa. Aspirant Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie był Gościem Izabeli Malewskiej i Macieja Świniarskiego.

I. Malewska: Historii o ludzkiej bezmyślności jest dużo?

R. Prokopczyk: Takich historii jest bardzo dużo. Zbliża się sezon letni. Już widać na chodnikach, na ulicy, że ten ruch drogowy obfituje w jednoślady, w osoby, które trenują, bo tu możemy mówić o sporcie, jeżeli chodzi o hulajnogi i różnego rodzaju segwaye, bo to też jest modne. Nie jest tajemnicą, że w miarę pojawiania się nowych urządzeń na naszych drogach nie do końca nadążają za nimi przepisy. One oczywiście są nowelizowane i ustawodawcy robią co mogą, aby to wszystko unormować prawnie.

M. Świniarski: Najnowsze informacje z Ministerstwa  Infrastruktury są takie, że będzie ono dążyć do wypracowania optymalnego rozwiązania prawnego pozwalającego na korzystanie z np. elektrycznych hulajnóg przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza pieszych. Teraz, mimo że taka elektryczna hulajnoga potrafiąca rozwinąć całkiem sporą prędkość musi poruszać się po?

R. Prokopczyk: Osoba, która jedzie na hulajnodze, powinna poruszać się po chodniku. Tutaj trzeba powiedzieć bardzo jasno i wyraźnie, że na chwilę obecną przepisy osobę, która porusza się na hulajnodze, traktują jako osobę pieszą. Czyli tak naprawdę nie powinna poruszać się po ścieżce rowerowej, ostatecznie tylko wjeżdżać na jezdnię, ale tak jak osoba piesza, czyli poruszać się lewą stroną jezdni.

I. Malewska:  Czyli na ścieżkach rowerowych tylko rowery?

R. Prokopczyk:  Na ścieżkach rowerowych, jak sama nazwa na to wskazuje, poruszają się tylko rowery. Oczywiście możemy podnosić, że hulajnogą ta osoba porusza się faktycznie znacznie szybciej. Pracując w ruchu drogowym kilka razy zdarzyło mi się zmierzyć prędkość osoby pieszej. Jest prędkość, która waha się od 4 do 7 kilometrów na godzinę w zależności od tempa, natomiast wszyscy wiemy, że osoba na hulajnodze porusza się ze znacznie większą prędkością, często zbliżoną do jednośladu, do roweru. Może to być prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. No i tu sama sytuacja, kiedy odwracamy się i widzimy nadjeżdżająca osobę na hulajnodze, może nas odrobinę przestraszyć.

I. Malewska:  A taki 5- czy 6-latek na rowerze, który dopiero uczy się jazdy rowerem którędy, chodnikiem czy alejką?

R. Prokopczyk: Oczywiście w przypadku 5-, 6-latków, w pobliżu których powinien znajdować się rodzic, w dalszym ciągu chodnikiem.

Posłuchaj całej rozmowy z Rafałem Prokopczykiem

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: I. Malewska / M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przepisy, aktywność fizyczna, hulajnoga
A. Zbyszyńska: Wszelka aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na cały organizm

Jak osiągnąć wymarzoną plażową sylwetkę? Czy uda się to zrobić zaczynając już teraz? Mówi się, że 70 procent sukcesu to dieta, a 30 procent - ćwiczenia....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV