Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gimnazjaliści rozpoczęli egzaminacyjny mataron

Egzamin gimnazjalistów. Fot. archiwum Radia Olsztyn

360 tysięcy gimnazjalistów rozpoczęło sesję egzaminacyjną.

Przed 3 dni napiszą 5, a niektórzy 6 egzaminów. Humaniści obawiają się matematyki i fizyki, umysły ścisłe – rozprawki z języka polskiego.

00:00 / 00:00

Rano uczniowie napisali pierwszy egzamin – test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Potem przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Dla jednych był bajecznie łatwy, inni mieli problemy.

00:00 / 00:00

Formuła egzaminu w tym roku się nie zmienia – informuje Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

00:00 / 00:00

Wtorek rozpocznie się od godzinnego testu z biologii, chemii, fizyki i geografii. Potem uczniowie napiszą egzamin z matematyki. Na rozwiązanie zadań będą mieli 90 minut.

Środa, trzeci dzień egzaminów, zacznie się od obowiązkowego, godzinnego testu z języka obcego. 86 procent zdających zdecydowało się na język angielski. 11 procent wybrało niemiecki, 2,4 procenta – rosyjski. Uczniowie mogli też wybrać francuski, hiszpański i włoski. O godzinie 11 rozpocznie się egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowo przystąpią do niego uczniowie, którzy danego języka uczą się jeszcze od szkoły podstawowej. Mogą go również napisać chętni uczniowie, którzy uczą się go krócej.

– W tym roku w całej Polsce egzamin gimnazjalny będzie sprawdzany nową metodą. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnia, że w ramach e-oceniania prace uczniów będą skanowane, a potem wysyłane do egzaminatorów.

00:00 / 00:00

Nauczyciele nie będą musieli już być koszarowani w weekend w jakimś ośrodku. Teraz mogą te prace sprawdzać w zaciszu swojego domu. Dzięki temu systemowi liczbę egzaminatorów sprawdzających prace można było zmniejszyć z 4,5 to 1,5 tysiąca.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone 17 czerwca.

 

(iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, egzamin, edukacja, gimnazjum
Nauczyciel z pasją

  Nauczyciel to jeden z najstarszych zawodów - jego tradycje sięgają starożytności. Aby dowiedzieć się więcej o pracy w tej branży odwiedzamy gimnazjum nr 23 i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV