Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Giżycko remontuje obwodnicę i Kanał Niegociński

Giżycko, fot. S.Ostrowski

W Giżycku podczas tegorocznego sezonu turystycznego prowadzone będą remonty drogi dojazdowej oraz Kanału Niegocińskiego, a także kładki pieszej na Kanale Łuczańskim.

Jak ocenił burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, może to utrudniać poruszanie po lądzie, jak i wodzie.

Budujemy po to, by było lepiej dla mieszkańców i turystów. Dbamy, by remonty nie były uciążliwe, jednak tak jak przy każdym remoncie trudności mogą się pojawić, trzeba być zatem przygotowanym na niedogodności.

Remonty i modernizacje prowadzone będą zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

Kanał Niegociński, umożliwiający przejście wodne dla żeglarzy z części północnej Wielkich Jezior Mazurskich na południe, będzie remontowany drugi sezon. W związku z tym kanał będzie zamknięty w sezonie żeglugowym 2018

– podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Remont Kanału Niegocińskiego
Podkreślono, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, mimo oczekiwań żeglarzy, Kanał Niegociński nie może być dopuszczony do żeglugi. Ruch żaglówek przemieszczających się z jeziora Kisajno na Niegocin z północy na południe będzie zatem możliwe jedynie poprzez drugi Kanał – Łuczański (Giżycki). W ubiegłym roku w sezonie tworzyły się tam korki, dochodziło do przepychanek między żaglówkami, które zamiast ustawić się w kolejce oczekujących na przejście, ścigały się ze statkami białej floty.

Aby zapobiec takim sytuacjom Giżycko wystąpiło do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wstrzymanie prac na Kanale Niegocińskim i przejęcie placu budowy, tak by umożliwić żeglugę jednokierunkową z jeziora Niegocin na jezioro Tajty. Wówczas – jak tłumaczy burmistrz – nie dojdzie do spiętrzenia ruchu na Kanale Łuczańskim. Na razie władze czekają na odpowiedź.

Remont kładki pieszej na Kanale Łuczańskim
Z kolei nad Kanale Łuczańskim kilka tygodni temu rozpoczął się remont kładki pieszej. Na razie wykonawca prowadzi prace związane z instalacjami na nabrzeżu; to może spowodować na długości 20-50 metrów pewne niedogodności. Jak zapewniają władze Giżycka, z rozbiórką kładki wykonawca ma się wstrzymać – według ustaleń – do września, czyli do zakończenia sezonu turystycznego. Zatem piesi będą mogli przechodzić przez wakacje dotychczasową kładką nad Kanałem Łuczańskim.

Przebudowa drogi 95
Kolejnym utrudnieniem, tym razem dla zmotoryzowanych turystów i mieszkańców, jest trwająca przebudowa drogi 95 na tzw. rondzie Świderska. Obecnie jest to droga jednojezdniowa a docelowo będzie dwujezdniowa.

Teraz jest tam plac budowy i krajobraz księżycowy na długości 1 kilometra, ale chcemy w sezonie pomóc kierowcom i zapewniliśmy dodatkowe służby policyjne

– wyjaśnił burmistrz Giżycka.

Podczas weekendów i codziennie w godzinach od 14 do 16 policjanci będą ręcznie sterować ruchem i interweniować w razie wystąpienia konieczności.

 

 

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, kanał, luczanski, prace, iwaszkiewicz, Giżytcko
Po majowym weekendzie drogowcy zamkną jedną z głównych ulic olsztyńskiego Gutkowa

Ulica Kresowa będzie wyłączona z ruchu przez półtora tygodnia. Dla blisko tysiąca osób droga do domów wydłuży się o 5 kilometrów. Objazd przez Jonkowo wprowadzony zostanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV