Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Głos uczniów ze Świętajna wyleci w kosmos

Kjell Lindgren. Fot. na licencji CC

Jutro (8 grudnia) rano (ok. godz. 9) uczniowie ze Świętajna połączą się drogą radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Ich sygnał odbierze 42-letni amerykański kosmonauta Kjell Lindgren, który będzie odpowiadał na pytania uczniów – powiedziała Radiu Olsztyn Urszula Rochmalska – dyrektorka gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

00:00 / 00:00

Dodała, że uczniowie bardzo przeżywają to wydarzenie.

00:00 / 00:00

Będą mieli bowiem jedynie 15 minut, żeby porozmawiać z astronautą. Chcą zapytać Kjella Lindrena, czyli kiedykolwiek jadł lody w kosmosie, a także w jaki sposób robi pranie. Wcześniej uczniowie będą musieli połączyć się ze stacją przekaźnikową w Buenos Aires w Argentynie, skąd ich sygnał trafi na ISS.

W przygotowaniach do radioamatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną uczniowie – przy wsparciu nauczycieli – doskonalili swój angielski i poznawali życie i pracę na stacji. Mieli okazję uczyć się nie tylko angielskiego używanego na co dzień, aby móc zadać pytania astronaucie, ale także języka specjalistycznego, by odwiedzać strony internetowe agencji kosmicznych.

Gimnazjum w Świętajnie (powiat szczycieński). Fot. www.swietajno.ug.gov.pl

Uczyli się geografii z użyciem nowoczesnych technologii i robili zdjęcia Ziemi z pokładu ISS (EarthKam). Szkoła współpracowała z Olsztyńskim Planetarium w celu zorganizowania obserwacji. Pracownicy planetarium odwiedzili Świętajno podczas jednej z imprez szkolnych. Dzięki temu do dyspozycji szkoły było Astronomiczne Laboratorium Mobilne zwane Astrolabium. Uczniowie brali również udział w projekcie miniSAT, którego częścią był eksperyment w bliskiej przestrzeni kosmicznej. Wysłali do stratosfery na wysokość około 30 000 metrów nad Ziemią ziarna grochu, folię bąbelkową i zegarek. Panujące tam warunki różnią się od tych na powierzchni Ziemi. Ciśnienie jest dużo niższe, promieniowanie UV wyższe, a temperatura wynosi poniżej zera stopni Celsjusza. Ludzie z całej Polski, a w tym uczniowie ze Świętajna, wzięli udział w tym wydarzeniu.

Misję balonu oznaczono CP26. Eksperyment ten był możliwy dzięki radioamatorom i wolontariuszom z pozarządowej organizacji Fundacji Copernicus Project (koło Torunia). Połączenie się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie możliwe dzięki programowi ARISS (skrót od ang.: Amateur Radio on the ISS). Stworzyła go grupa pasjonatów sprzętu krótkofalarskiego i radioamatorskiego.

Gimnazjum w Świętajnie jest pierwszą szkołą z województwa warmińsko-mazurskiego, która połączy się ze stacją kosmiczną. Wcześniej zrobiło to 17 innych placówek w kraju. Dr. Kjell Norwood Lindgren, z którym połączą się uczniowie ze Świętajna, pracuje na stacji kosmicznej od 22 lipca. To jego pierwsza misja na ISS.

(tekst: www.arisspolska.info/mlew/łw)

Więcej w Świętajno
Radio Olsztyn na dożynkach w Świętajnie

Rolnicy z gminy Świętajno koło Szczytna dziękują za tegoroczne plony. Dożynki powiatowe rozpoczęła w południe Msza święta. Później na placu rekreacyjno-sportowym przy Gimnazjum Gałczyńskiego wystąpiły m....

Zamknij
RadioOlsztynTV