Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Głośna sprawa korupcji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wróci do sądu I instancji

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fot. Łukasz Sadlak

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił do ponownego rozpoznania wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie pięciu osób oskarżonych o bezprawne działania podczas przetargów realizowanych w urzędach w Olsztynie oraz Dywitach.

Przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie akt oskarżenia w tej sprawie obejmował osiem osób, w tym pięciu urzędników oraz trzech przedsiębiorców. Trzej oskarżeni dobrowolnie poddali się karze. Prokuratura zarzucała im m.in. korupcję, zmowę przetargową i przekroczenie uprawnień. Zamówienia, którymi zainteresowała się prokuratura, dotyczyły głównie obsługi medialnej imprez związanych z promocją zdrowej żywności, kulturą i sportem na rzecz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Trzej główni oskarżeni – przedsiębiorcy świadczący usługi multimedialne Władysław B. i Tadeusz Z. oraz były dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Igor H. w październiku 2016 roku dobrowolnie poddali się karom pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem tytułem próby oraz karom grzywny. Ich sprawa jest już prawomocnie zakończona.

W grupie oskarżonych znalazła się również Joanna W. – D., kierowniczka biura w jednym z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, na której ciążyły trzy zarzuty przekroczenia uprawnień. Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał ją winną jedynie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją w 2014 roku „Ogólnopolskich Warsztatów Samorządowych – Rolnictwo lokalne, żywność regionalna i tradycyjna” i ich obsługi. Sąd skazał ją za to na grzywnę 3 tysięcy złotych.

Sąd Rejonowy w Olsztynie na karę 3 tys. zł grzywny skazał także Ewę D., inspektor w jednym z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Sąd rejonowy wydał wówczas wyrok uniewinniający wobec Bożeny W. – Z., dyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prokurator zarzucił jej przekroczenie uprawnień w związku z przetargiem na organizację i obsługę w dniu 5 listopada 2014 r. konferencji podsumowującej wdrożenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie warmińsko-mazurskim w 2014 r. pn. „Człowiek podstawą rozwoju regionu”.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie wniósł prokurator, a także obrońcy Joanny W.-D. oraz Ewy D. Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie zaskarżony wyrok uchylił i przekazał sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Sąd odwoławczy podając ustne motywy rozstrzygnięcia zwrócił uwagę, że sąd rejonowy błędnie zinterpretował działania urzędników w procesie pozyskania oferentów. Nadto nie dokonał prawidłowej analizy ujawnionych materiałów operacyjnych z nagranych rozmów pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami. Wyrok jest prawomocny.

Źródło: Rzecznik Sądu
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w korupcja, Urząd Marszałkowski w Olsztynie, uwaga
Most pontonowy w Nowakowie zamknięty. Żegluga do portu w Elblągu zawieszona

Silny wiatr nie ustępuje. Towarzyszą mu opady deszczu i gradu. Stan wszystkich dużych rzek i jeziora Druzno przekroczył stany alarmowe. Wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Pasłęku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV