Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał serie znanych leków. Sprawdź, czy masz je w domowej apteczce

Fot. Fotolia.com

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu trzy serie popularnych leków: Ambrosolu Takeda, Amolu i Etopiryny Ekstra.

W przypadku Amolu z aptek muszą zniknąć butelki o pojemności 150 ml, o numerze serii: 284523, z datą ważności październik 2018.  W leku wykryto niewłaściwe ilości aldehydu cynamonowego. Natomiast w Etopirynie Ekstra są problemy z substancjami pochodnymi. Chodzi o Etopirynę Extra 11116 z datą ważności 30.11.2019.

W sytuacji dotyczącej Ambrosolu decyzja została podjęta na wniosek producenta, bo w trakcie rutynowych badań stwierdzono niezgodność ze specyfikacją produktu zgłoszoną w trakcie rejestracji leku w parametrze „zawartość pojedynczego zanieczyszczenia”.
 
Rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński dodał, że trzy serie leku zostały wycofane z hurtowni i aptek, ale nie od pacjentów.
Wystarczy, że na przykład, że jest jakiś błąd na etykiecie, zmiana kolorów na opakowaniu – to już jest podstawą do tego, żeby produkt znikał z rynku. Lek musi być dokładnie taki, jaki został zarejestrowany, każde odchylenie od normy oznacza wycofanie z obrotu, które wcale nie musi być zagrożeniem dla pacjenta
– wyjaśnił Trzciński.
 
Dodał też, że chorzy, którzy mają taki syrop w domu, mogą go stosować zachowując takie same środki ostrożności,  jak w przypadku innych leków, czyli zwracać uwagę na samopoczucie i obserwować ewentualne działania uboczne.
 
Serie leku Ambrosol Takeda wycofane z obrotu: 335725, data ważności 12. 2017; 346164, data ważności 03. 2018; 359907, data ważności 07. 2018.
 
Autor: IAR/GIF/A.Podbielska
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, etopiryna, uwaga, pilne, amol
Mafia paliwowa rozbita. Zatrzymano 12 osób, które wyłudziły prawie 25 milionów złotych

O świcie 200 funkcjonariuszy wtargnęło do ponad 20 firm i domów prywatnych. Na terenie kraju zatrzymano 12 osób. Przestępstwo polegało na sprowadzaniu paliwa do Polski na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV