Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gmina Gołdap otrzymała fundusze na wytępienie barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Ł. Węglewski

Na zwalczanie niebezpiecznej rośliny gmina otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 45 tysięcy złotych.

Barszcz Sosnowskiego  wywołuje poparzenia skóry i górnych dróg oddechowych. W ubiegłym roku  gmina otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu 66 tysięcy złotych. na wyplewienie chwastu. Żeby na trwałe wyeliminować roślinę, potrzebne są jednak działania wieloletnie, dlatego w tym roku usuwanie jest kontynuowane. Gmina prosi mieszkańców o zgłaszanie miejsc, w których rośnie barszcz Sosnowskiego.

Rosnący w kaukaskich dolinach barszcz Sosnowskiego uznano w latach 50. XX wieku za świetną roślinę pastewną. Przez pewien czas próbowano ją uprawiać w Polsce w PGR-ach. Szybko z tego pomysłu zrezygnowano. Parzące właściwości barszczu okazały się bardzo niebezpieczne. Roślina poradziła sobie jednak świetnie bez ludzi i do dziś rośnie w wielu miejscach Polski. Swojego czasu nazwano ją „zemstą Stalina”, ponieważ została sprowadzona do Polski na krótko przed jego śmiercią.

 

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap, roślina, Zemsta, barszcz Sosnowskiego
Dwie nowe karetki zastąpiły wysłużone ambulansy

Pogotowie Ratunkowe w Gołdapi ma dwie nowe karetki. Mercedesy warte 700 tys. zł zakupiła znana firma medyczna.   Nowoczesne karetki – specjalistyczna i  podstawowa zastąpiły wysłużone...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV