Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gmina Gołdap uruchomi teleopiekę nad seniorami

Fot. M. Zbrożek

Gmina Gołdap jest jedną z 20 gmin na Warmii i Mazurach, które będą realizowały pilotażowy program teleopieki nad seniorami.

Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Osoba, która potrzebuje takiej pomocy, zostaje wyposażona w telefon, specjalny brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. W razie zagrożenia i po naciśnięciu przycisku, uruchomione zostaje automatycznie połączenie w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu. Następnie operator zadecyduje o odpowiednim rodzaju interwencji. Taka forma usług opiekuńczych jest alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, czy domu pomocy społecznej. Jest to również wsparcie dla rodzin osób mieszkających samotnie.

Ruszył już nabór osób, które zostaną objęte teleopieką. Rekrutacją w gminie zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi. Projekt kierowany jest do osób nie w pełni samodzielnych, których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność, czy stan zdrowia.

Aby zakwalifikować się do programu należy spełnić następujące warunki:

  • zameldowanie w gminie Gołdap
  • wiek powyżej 60 lat
  • zamieszkiwanie samotne lub samotne przebywanie w domu przez dłuższy  czas
  • posiadanie telefonu stacjonarnego lub komórkowego
  • numer telefonu nie może być zastrzeżony
  • wypełnienie dokumentów z danymi niezbędnymi do uruchomienia systemu w miejscu zamieszkania podopiecznego.

Wszystkie osoby zainteresowane programem lub chcące zgłosić osobę wymagającą tego rodzaju opieki powinny skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gołdapi.

Redakcja: B.Gajlewska za UM Gołdap

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Gołdap, pomoc, senior, teleopieka
Z pomocą Marcinowi. 18-latek rok temu wybudził się ze śpiączki

W Bisztynku zorganizowano Trzeci Charytatywny Turniej Piłki Nożnej "Gramy dla życia". Impreza organizowana jest z myślą o 18-latku z gminy Bartoszyce, który wymaga kosztownego leczenia. Dwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV