Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gminy nie dbają o czystość Wielkich Jezior Mazurskich

Wiele osób wypoczynek na Warmii i Mazurach nazywa oazą spokoju

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w okolicach Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje odpowiedniej jakości ich wód – to jeden z wniosków płynących z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK krytykuje gospodarkę ściekową prowadzoną przez gminy w tym rejonie. Zdaniem Anny Brewki z olsztyńskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli jest to spowodowane głównie nierzetelnym i nieskutecznym nadzorem nad odprowadzaniem nieczystości ze zbiorników bezodpływowych, wieloletnimi zaniedbaniami w zagospodarowaniu ścieków pochodzących z wód opadowych i roztopowych, a także nie egzekwowaniem przez gminy obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej, wybudowanej już sieci kanalizacji sanitarnej.

00:00 / 00:00

Według raportu najlepiej skanalizowana jest gmina Ryn, a najgorzej – Miłki. W żadnej gminie nie sprawdzano też częstotliwości i sposobu usuwania osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zaledwie jedna spośród ośmiu skontrolowanych gmin miała aktualny program ochrony środowiska, a tylko dwie gminy dysponowały danymi, dotyczącymi zmian jakości wody w jeziorach, do których były odprowadzane oczyszczone ścieki.

 

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, woda, jezioro, ścieki, Wielkie Jeziora Mazurskie
Mazury mają problem z nieczystościami. Debata w Giżycku

Działacze organizacji pozarządowych i samorządowcy chcą znaleźć rozwiązanie tego problemu podczas debaty pod hasłem Czy mazurskie jeziora są czyste?. Debata z udziałem żeglarzy, samorządowców i mieszkańców...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV